Jump to content

3. ВЕГЕТАРИАНСТВОТО


Recommended Posts

3. ВЕГЕТАРИАНСТВОТО

Още като ученик 15 или 16 годишен, бях слушал и чел за идеини и духовни движения, за по-друг начин на живот и по-други мирогледи. Всичко това ми допадаше, жадувах и поглъщах всички тези влияния, които долитаха в дълбокия по онова време малък провинциален град Габрово. Бях и при това някак си самотен, саможив, такава ми беше природата, пък и нареждането на баща ми, след училището да отивам в магазина му, за да го замествам. Той имаше магазин за продажба на платове и все имаше някаква работа навън. Това напълно ме откъсваше от шумните, пълни с палавост и живот мои съученици. Тази уединеност твърде много допринасяше за едно по-задълбочено вглъбяване в този свят на мистичното. Между другото по това време реших да стана вегетарианец. Бях чел вече литература засягаща въпроса за вегетарианството, въздържанието. Една среща, която имах на Габровския монастир с група толстоисти, начело с известният такъв Стефан Андрейчин, които минаваха на екскурзия през там, утвърдиха окончателно мисълта да стана и аз вегетарианец. Толстоисткото движение беше много силно. Издаваха книжки, имаха вегетариански ресторант в София, издаваха свои трудове.
На една тържествена вечеря, каквато всеки род си устройва в началото на постите, каквито православната църква определяше, заедно с всички роднини съм седнал и аз на масата. Пред мене е богато наредена трапеза с най-различни безупречно направени яденета. А моята майка и жените от нашия род, бяха общопризнати изключително големи майстори в кулинарното изкуство. Всичко на трапезата беше приготвено само от месо, така изискваше тържеството. Баща ми на трапезата, беше нещо като церемониал майстор. Нареди да се прекади и тържествено да прочете молитвата за този случаи. Тъкмо да започне яденето, аз станах и пред всички заявих, че няма вече да ям месо. Това дойде като гръм, всички останаха безкрайно изненадани, което засенчи тържествената атмосфера. Баща ми строго ме изгледа, скара ми се и ме изпъди. Излезнах си, прибрах се вкъщи и си легнах гладен. Бил съм на 15-16 години. На сутринта, едва що съм се събудил, идва баща ми при мене смутен и ми казва: „Нощес сънувах много ясен сън. Сънувам, че съм те натиснал и искам да те вържа с едно въже, в този момент идва при мене един човек с брада и строго ми казва: „Остави го свободен, не го връзвай." Разбрах, продължи баща ми, че се отнася за снощният инцидент. Щом не искаш да ядеш месо, не яж. Свободен си. От израза на лицето му, с което дойде той тъй рано, разбрах, че човекът който му е казал тези думи на сън ще му е направил много силно впечатление. По-късно разбрах, че това е Учителят. Баща ми беше религиозен човек и е приел този сън като едно реално указание. По-късно и баща ми стана вегетарианец.
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...