Jump to content

26. ЗАХАРИНЪТ И КАЗАНА С КОМПОТ


Recommended Posts

26. ЗАХАРИНЪТ И КАЗАНА С КОМПОТ

Обедът беше привършил. Масите пред салона, където се хранехме се бяха изпразнили. Учителят и тези, които се хранеха там, се бяха разотишли. На една от масите, беше останала дежурната сестра, която заедно с помощниците беше приготвила обеда, до нея бях седнал аз, разговаряхме с нея по въпросите около стола. В течение на разговора тя подхвърли: „Абе, брат Николай, имаме доста плодове от братската градина, хайде да направим за довечера един казан с компот. Ще поканим Учителя, изгревчани, пък и който дойде". Идеята разбира се приех с удоволствие. Беше през есента и наистина имахме плодове от братската градина. Но, каза тя: „Нямаме захар". По това време бушуваше Втората световна война и захарта беше много оскъдна, даваха рядко, помалко и то с купони. В замяна на това, бяха пуснали на пазара пакетчета в кутийки със захарин на малки зърна. Имаме, продължи сестрата малко захар, но е много малко за цял казан компот, затова нека да пръснем /така се изрази тя/ и едно пакетче захарин в казана". „Добре" - съгласих се аз. „Ще слезна още сега в града да купя захарин". Слезнах, но пред мене за изпълнението на тази скромна задача, се изпречиха непреодолими спънки от най-различно естество. В един магазин нямаше, в друг ако имаше, нямаха да ми развалят едрата банкнота, която подавах, защото по това време държавата беше пуснала бонове с големи стойности от 5000 лева нагоре. На трето място пък голяма опашка от хора, а аз вече бързах за да не закъснея, на четвърто място, нещо ми се скараха и продавачът ме нагруби и едва ли не ме изхвърли от магазина. Търговците по това време добре разбираха, че парите губят стойността си и че това, което продадат, мъчно можеха да го възстановят и затова не бяха много любезни с клиентите си, пък и не можеха да си затворят магазините. Спънките продължиха и по-нататък и най-после малко ядосан, у мене се загуби желанието да взема захарин, така и не взех. Прибрах се на Изгрева малко смутен и казах на сестрата за моите преживелици и несполуки. „Нищо - успокоително отговори тя, ще сложим захар колкото имаме, пък и намерихме още малко". Казанът с компота беше вече готов, занесен пред масите, където се хранехме. Те вече бързо се пълнеха с хора от Изгрева и гости, приятели от града. Новини от такова естество, като общо събрание с Учителя, било вечери, обеди, закуски или нещо друго, бързо се разнасяха. Бях седнал вече и аз, точно на масата срещу входа на стаичката на Учителя, с лице към нея. Излизайки от вратата Той ме погледна и леко се усмихна, някак особено шеговито. Много пъти Той само с един жест, с един израз на лицето си, с една дума, казваше нещо много. И тук с тази усмивка и погледа към мене, ми каза и разбрах: „Направих всичко за да не вземеш захарин. Компотът не трябва да има захарин". Успокоих се и не само, че се разсея подтиснатото ми състояние, но и радост ми дойде. Тази сестра бе Йорданка Жекова. Йорданка беше много мила, симпатична и ниска сестра. Тя беше жена на ветеринарния лекар д-р Жеков. Живееха във Варна и после решиха да дойдат на Изгрева. Направиха си барака и даже аз взех участие в построяването й. Аз взех участие в строежа на много барачки на Изгрева. Тя беше приятна жена, много услужлива, достъпен човек, контактен човек, много пъти сме имали разговори с нея и то по работите на Изгрева. Тя обслужваше Учителя на Изгрева и в Мърчаево.
Та Учителят се усмихва и иска да ми каже „Колко усилия направих за да не вземеш захарин". А в туй време, аз съм богат човек имах много пари и носех все едри банкноти. Бях богат, милионер и можех да купя цял вагон със захар, стига да го имаше. А тогава всичко беше с купони. Подавах аз банкнотата по 5000 лв. а той продавачът се мръщи. А с тези пари можех да купя цял чувал със захарин. Но продавачът се мръщи, не ми продава дори едно пакетче. После разбрах каква е работата.
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...