Jump to content

I. Спомени от с. Мърчаево и от Изгрева 1. ПЪРВИ ДЕТСКИ СПОМЕНИ. БОДЛИВАТА КРАВА


Recommended Posts

Сава Симеонов

I. Спомени от с. Мърчаево и от Изгрева

Магнетофонен запис.

Записал и изработил: Вергилий Кръстев.

2005-2006 г. София

1. ПЪРВИ ДЕТСКИ СПОМЕНИ. БОДЛИВАТА КРАВА

Роден съм на 30 ноември 1922 г. Спомням си, че живеем в нова къща. Баща ми е излязъл от старата къща. Те са били много заможни, пиели са много, а имат добитък, 200 овце, 100 кози. А са били двама братя на дядо ми. Въртели са голяма търговия с камъните от кариерата, добили са пари и са закупили имот. Но са закупили много, понеже и другите им съседи са имали също толкова имот. Та, голяма част са го имали по наследство. Правили са овощни градини със сливи и джанки, за да печат ракия, която са я продавали на няколко ханове, които ги е имало около с. Владая. Така са печелили пари. Занимавали са се с обработка на камъни от кариерата. Имали са много сгради за животните. Братята са живеели общо - имали са две паянтови къщи, но са имали обори за овцете, козите, воловете и конете. Всеки един добитък си е имал отделно помещение. А когато излязохме в новата къща, тя бе тухлена, на около 200 метра от постройките. Ние сме били в центъра на селото. Спомням си дедо си, на когото правехме бели. А имахме една бодлива крава, която няколко пъти налиташе да ме боде. А аз едвам се движа, защото съм малък, но си спомням виковете на останалите: «Кравата! Кравата!»
Аз съм бил на три години, когато баща ми се отказа от пиянството, от цигарите, и станаха вегетарианци. Най-много си отдъхна майка ми и заработи с по-голямо желание около къщата. До този момент дедо ми оправяше всичко. Но му олекна, когато баща ми се отказа от пиянството. Дедо ми си замина през 1929 г.
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...