Jump to content

11. РОБ НА СТОКАТА В СЕЛО


Recommended Posts

11. РОБ НА СТОКАТА В СЕЛО

Та, да се върнем на това, което Учителят каза за «Вечното благо». Аз съм на село, чета беседи, но с това нищо не става. А другите дечурлига на баща ми бяха с 10 години по-млади, та едвам ходеха, бяха малки тогава. Родителите имаха проблеми с раждането и отглеждането на малките деца. Имаше блага - стока и имот, но пари няма. А пък баща ми не иска да продава добитъка за клане - нали е вече вегетарианец. Имахме пречки. Имаше стока, но не я продава. Темелко отива и чука камъни в кариерата, но баща ми може да чука също, но не иска, той се занимава с обществена работа. А няма пари. Ние не сме продали животно на касапи. И какво ги правим толкова животни? Баща ми продаде овцете на самоковски овчари, но остави само едно шиле, което нямаше виме и не беше за продан. Остана при нас, ние му се радвахме, то скачаше от радост, та дойде време да му връзваме краката. И като станат шилетата на овце, то от тях имахме 20 овни. Да, 20 овни, които бяха поставени в една кошара и по цял ден си кюскаха главите, биеха се. Имахме една крава - от нея станаха 10 волове. А те трябва да се хранят. Те бяха в услуга на земеделието, с тях оряхме, карахме колите и със сено и слама и фураж ги хранехме. Покривахме разходите. Имаше храна за тях. Аз бях заангажиран най-много, защото аз съм най-голям, аз ще чистя оборите, аз ще ги храня, ще ора земята. Да се гледа добитък, човек става роб. Изкарвахме по някой лев, като впрягахме воловете в колите и с тях разкарвахме павета до София. Така си покривахме нуждите. Пет чифта волове се впрягаха в коли. Имахме 3 кобили.
После баща ми стана надзирател в кариерата. А другите работеха, изкарваха и правеха паветата. Тогава с тях се застилаха улиците на София и се правеха големите пътища. Баща ми имаше заплата, но дечурлигата пораснаха и тръгнаха на училище в София. И за тях трябваха пари. Та, живеехме в голяма мизерия. Голямата ми сестра беше отличничка в прогимназията, но в последната година се скараха с баща ми - той искаше тя да учи в гимназия, а тя искаше да учи в училище за готвачки. Скараха се, и тя се отказа да учи по- нататък. Казваше се Сийка - това е най-голямата ми сестра. След това съм аз - Сава, после - Лозан, Вера, Валентина, Елена, Димитър. Седем живи деца - седем гърла, които трябваше да се чуват, да се гледат, да се хранят, обличат и учат. Голямо нещо.
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...