Jump to content

13.Случаят с пеещата сестра Желка


Recommended Posts

13.Случаят с пеещата сестра Желка[1]

Да се подготвяме за нашите хубави празници, значи да се изпълваме с радост, която идва от въздуха, от Слънцето, от всичко, което правим, за да посрещнем Празника!
Едни от сестрите се грижеха за измиването на Салона, столовете... Сестра Анастасия Янакиева, с няколко сестри, засаждаше градината пред Салона с първите пролетни цветя. Аз с друга група братя и сестри приготвяхме голямата поляна, където щяхме да играем гимнастиките на 22 март - Първия ден на Пролетта.
Наоколо ми бяха весели, засмени лица, които с гребла събираха на купове изсъхналата от миналата година трева, други я вземаха и изнасяха от поляната.
Както решех тревата с греблото, чувах, че наблизо някой пее весела пе- сенчица, но, увлечена в предпразничното настроение, да направим поляната чиста, прекрасна за хубавия празник, не обръщах голямо внимание. Но така се случи, че пеещата сестра дойде близо до мене и тогава ясно чух да пее:
 
- Господи, с Тебе леко се живей...
Спрях се с греблото в ръце и се заслушах:
 
- Като волна птичка, тук кацне тя, там кацне тя. Господи, с Тебе леко се живей - продължаваше да пее тя.
 
- Сестра Желка - обърнах се към нея, както бях чувала да я наричат, - много хубаво пееш.
 
- Не пея аз, сърцето ми пее.
 
- Виждам, виждам, че си много весела.
 
- Сега съм весела, но преди да срещна Учителя, не бях такава. Само плачех.
Един от братята дойде, взе с двете си ръце събраната на куп суха трева, а ние с пеещата сестра продължихме да работим с греблата.
Когато цялата поляна светна от чистота, помолих сестрата да ми изпее спокойно цялата песен.
 
- Тази и още други песни ми са дадени от Горе, от Небето - каза тя.
 
- Така ли? - зачудих се аз. - Много би ми било интересно да ми разкажете как ти се дадоха.
 
-Това стана след като срещнах Учителя. Ако не бях Го срещнала, нямаше да съм тук, нямаше сигурно да съм жива... Но откакто Го видях, всичко в мен оживя, възкръснах от гроба на страданията и душата ми запя...
 
- Искаш ли да отидем под навеса и там да ми разкажеш за срещата ти с Учителя й за песните ти?
Сестрата се съгласи и като седнахме под навеса, който е на края на поляната, към гората, тя заговори:
 
- Да пея и да говоря за Учителя, това е най-голямата ми радост. То е все едно да се обливам цяла в светлина. А да знаеш какъв беше животът ми преди да Го срещна! Ад! Чувала бях за Учителя, но реших да Го потърся и намеря, когато бях в най-мъчните дни и часове на живота си.
-------------------------------
[1] Този текст е от втората редакция на книгата, направена лично от Невена Неделчева, (бел. на съставителя на «Изгревът» Вергилий Кръстев)
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...