Jump to content

ПОСЕЩЕНИЯ В ДЕНЯ НА СВЕТЛИНАТА


Recommended Posts

ПОСЕЩЕНИЯ В ДЕНЯ НА СВЕТЛИНАТА

Учителя е като извор, който непрестанно дава светлина, топлина и живот. Днес е неделя и в този ден той изнесе две хубави беседи, като първата продължи един час и половина, а втората - два часа.

След обяд посетителите бяха по-многобройни и непрекъснато влизаха в приемната и излизаха след кратък разговор с Учителя. Един брат се готвеше да замине в провинцията, като управител на земеделско стопанство. Стопанството било голямо, но недобре уредено, поради което той не знаеше откъде и как да започне своята работа. И сега беше дошъл при Учителя за съвет.

- Учителю, - запита той - кажете ми кое е най-важното в земеделската работа?

Учителя го погледна с любов и разбиране, усмихна се и отговори:

- Хубава оран, чисто семе. Другото ще предоставите на Онзи, който се грижи за всичко.

Време беше вече да тръгва на път, но го измъчваше и още един въпрос:

- Много време ви отнех, но моля да ми кажете нещо и по финансовите въпроси.

Учителя отговори с малко слова така, както един баща напътства своя син:

- Винаги икономисти, никога скъперници; всякога щедри, никога разточителни. И за всичко похарчено - точна сметка!

Друг брат изложи пред Учителя цял проект за изграждане на предприятие. И е радостен, че е поканил за съдружници само идейни хора, което според него ще е гаранция за успеха на проекта.

- Само братя, Учителю. Само наши хора!

Учителя го погледна въпросително:

- Мене ако питате, щях да кажа да вземете и хора от света.

Човекът недоумяваше, убеден, че не би могъл да намери по-добри сътрудници за своя проект, и запита:

- Ами защо?

- Защото хората от света са по-практични. Те ще ръководят практичната страна, а пък вие ще внасяте чистота.

След това при Учителя влезе музикант. Той се възхищаваше от класическата музика и от големите композитори и музиканти. Особено го вълнуваше творбата на Мусоргски „Картини от една изложба", удивляваше се от умението на композитора да превръща цветовете в музикални тонове.

Учителя каза:

- На тона до отговаря червения цвят, на ре - портокаловия, на ми - жълтия. Фа означава растеж -този тон има зелен цвят. На сол отговаря светлосиния цвят, на ла — тъмносиния, а на си - виолетовия.

В този момент влезе нов посетител и разговорът по тази тема бе преустановен.

Посещенията за деня вече бяха приключили и Учителя тръгна към горницата, когато една сестра го срещна и доста смутена му разказа за някаква неприятност, която току-що бе преживяла. След като я изслуша с търпението и спокойствието на светия, той каза:

- Като се скараш с добрия, ще станеш лош. Като се скараш с лошия, ще станеш добър.

Като чу тези думи и благодари, жената се отдалечи. Навярно още тази вечер щеше да разбере дали е загубила нещо от добротата си или е станала по-добра. А пък аз си помислих, че за нищо на света не бих допуснала сянка на съмнение да мине между мен и светлия лик на моя духовен баща.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...