Jump to content

6.10. Едно пророчество


Recommended Posts

6.10. Едно пророчество

за Н. Бл. Г. пастор М. Ж. Марков в 1930 г.

Български бранител (Бургас), Г. IX,

бр. 97/8 (IX-X.1938), с. 5.

Стоян Кр. Ватралски (+ 30 авг. 1935г.)

Когато нашият юбиляр г. п-р Марков се завръщаше през 1930 г. от Съединените Щати, където бе завършил образованието си със своята другарка, той бе наречен "Надеждата на България" от покойния Ватралски в сп. "Духовна Обнова", с. 4 и 5, бр. 2 и 3 от 1930 г.} а редакцията печата лика му (вж. б-ка "Ватралски"-"Пъстра сбирка", т. XVI, с. 26-29 и "Религия", бр. 26, с. 7).
Писаното от Ватралски в P. S. на "Духовна Обнова" днес звучи като привет от небето към Юбиляра, като пророчество:
Мили Методий,
Аз с умисъл не поставих името ти в моята, писана за тебе - за Добре дошъл - статийка, защото се боях и се боя. Боя се от преждевременно събуждане завистливата Злоба, която няма да те пощади, нито ще трепне пред красотата на твоето светло дело. Злобата, в съюз с Клюката, вместо да се зарадва и възхити, както аз се радвам и възхищавам от твоя скъп за мене и България лик, повече ще се раздразни и ехидният й език ще стреля, ще пръска клеветнишки мръсотии по твоето име и характер. Та ще увреди твоето светло дело. Ето защо замълчах твоето мило за мене име.
Обаче, аз зная, уви, че това е само отлагане. Те пак, рано-късно, ще те открият. Злобата и Завистта имат острия ястребов поглед. Особено, ако успяваш в работата си, те няма да ти простят. И колкото си по-достоен за уважаване, толкова по-ехидно лукав ще е езика им, за да отчужди от тебе дори и добрите. Затова, бъди готов и не чакай признание за доброто, което вършиш и за чистотата на ръцете, с които го вършиш.
И всякога помни думите на божествения Добротворец и Учител: "Мене ако гониха, и вас ще гонят".
Ала "Който не носи кръста си всеки ден, не може да бъде мой последовател".
А ти и аз, мило Братче, трябва да бъдем Негови последователи, дали други са или не.
С най-нежна и искрена любов,

С. К. Ватралски.

Според проф. Д-р Асен Златарев, има два вида люде: едните вървят напред и творят, а другите стоят отстрани и критикуват или - както казва народът:
 
"Защо ме гониш?" - попитала светулката. "Защото светиш!" - отговорил бухалът.
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...