Jump to content

4. Новата песен


Recommended Posts

4. Новата песен

 

НОВАТА ПЕСЕН

19 лекция от Учителя, държана на 25 януари 1933 г.,

 

София-Изгрев.

 

- В: Работа на природата. Лекции от Учителя на Общия окултен клас,

Г. XII, 1932-1933, т. 2.

 

София, 1948, с. 84.

"Велика наука е да знаеш, как да изпълняваш волята на своя небесен Баща. Това не е лесна работа, както не е лесно да свириш и пееш. Големи мъчнотии е минал музикантът, докато си пробие път. Едно време, когато започнах да да свиря на цигулка, всички ми казваха: "Цигулар къща не храни." Въпреки това, аз продължавах да свиря. Първият ми учител беше добър, даде ми основните правила на цигулката Вторият ми учител беше чех, гениален музикант Той се вдъхновяваше от музиката. Аз го слушах с удоволствие, когато свиреше. Близките ме питаха, каква ще постигна, като се науча да свиря. Музиката не е най-необходимото нещо в живота.- Не е най-необходимото, но е много важно нещо. Тя върви паралелно с живота. От 25 години аз се занимавам с въпроса за отношението на музиката към човешката душа, какво възпитателно въздействие има тя върху човека. Дойдох до заключението, че човек не може да свърши работата си, както трябва, ако не е музикален. Музикалното чувство в човека е проводник и и трансформатор на силите в природата. Колкото пъти съм се натъквал на мъчнотии и трудности, всякога съм се допитвал до цигулката, какво трябва да правя, за да ги разреша правилно. Човек среща мъчни задачи в живота си, които трябва да реши. В помощ му иде музиката. Тя прави чудеса..."

Допълнение от съставителя:

1). В момента работех и изваждах от Словото на Учителя - негови мисли за музиката.

2). На 26 юни 2007 г. успях да открия кой е учителя по цигулка на Петър Дънов, а това е онзи чех на име Фалтес, за който е споменавал много пъти. Това го намерих в моето издание, на което бях координатор, в томчето «Пътят на доброто». Младежки окултен клас, 05.09.1930-26.06.1931, X школна година. София, ИКЖануа 98,1999.

3). Веднага направих справка и видях, че тази годишнина е издавана 1941 г. под името "Методи на самовъзпитание". Проверих в Методи на самовъзпитание. Лекции от Учителя на Младежкия окултен клас, Г. X (1930-1931), т. 2. София, 1941 и по-точно 35 лекция: "Обикновени и необикновени идеи" от 8 май 1931 г., с. 182-185.

И се видя, че тя е редактирана, променена.

4). И най важното - изхвърлено е името на онзи чех, за който много пъти говори Учителя в своите беседи.

А моето издание е по оригинали, който съм съхранявал 40 години.

А как съм ги издал виж "Изгревът", т. XVI, с. 818-905.

5). На 29 юни 2007 г. открих още един източник за учителя по цигулка на Петър Дънов.

Това е пак в томче, на което съм издал - Възможности в живота. Младежки окултен клас, Г. XVII (1937-1938). София, АСК 93, 1998, в 16 лекция "Противоречията в живота" от 14 януари 1938 г., с. 243-245).

6). Ето защо прилагаме тези пасажи от беседите за да се види истината и да се изобличи лъжата. И за това ги публикуваме.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...