Jump to content

61. Завръщане в България


Recommended Posts

61. Завръщане в България

Пристигнаха настойниците ми и ги помолих да ми купят веднага билет за завръщане в България. Те изпълниха желанието ми и само няколко дни след операцията се намерих на палубата на "Маджестик", най-големия презокеански параход по това време.
Пътувах с линията "Бялата звезда", та дори не докоснах багажа си. Още неизправена от операцията стоях на палубата на парахода, който потегли в 12 часа в полунощ. В шумотевицата загубих настойниците си и не се сбогувах с тях. Зашумяха водите на кея и изпращачите вземаха последното си сбогом с пътниците. Свиреше оркестър и се чуваха викове. Сърцето ми преливаше от радост, че се връщам отново в родината си. Дълго стоях на перилата на палубата, и чак когато се прибрах в каютата си и намерих там кутии шоколадови бонбони и картички за сбогуване, разбрах, че не само настойниците ми са дошли да ме изпратят, а и приятели, които не съм видяла. Но този параход бе толкова голям, че те не са могли да ме намерят При монотонния шум на моторите и люлеенето на парахода веднага се унесох в дълбок сън, за да се събудя почти по пладне на следния ден. Бях сама в каютата си и пътувах спокойно цели шест дни до Шербург. Лежах по цял ден на шезлонга слаба и изтощена, но морското слънце чистия въздух вливаха нови сили в слабото ми тяло. Отидох да лежа на горния етаж при задното кормило и спасителните лодки. Там двама английски моряци ми разправяха интересни истории из живота си по море. Слушах ги унесена, загледана в дългата бяла разпенена пътека зад парахода. При слизането от парахода дадоха на всички железопътните билети. Обаче, когато се качих на влака в Шербург и показах на кондуктора билетите си, той ми каза, че не са ми дали билет от Шербург до Берн. В купето седеше една възрастна жена сръбкиня, която пътуваше със същата линия и когато показа билетите си, кондукторът й каза същото нещо. В Париж ни посрещна представител от "Бялата звезда" и аз му казах, че не са ни дали билети до Берн. Той каза, че трябва да си купим нови билети. Аз се възмутих и му се заканих, че ще изложа линията като нечестна, ако веднага не ни достави билети, които сме си платили. На сутринта рано-рано той ни донесе билети от Париж до Берн. Сръбкинята бе особено доволна, защото това не са малко пари. Тя просто ликуваше.
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...