Jump to content

2. Писмо от Елена Хаджи Григорова до Пеню Ганев от 9.V.1934 год.


Recommended Posts

2. Писмо от Елена Хаджи Григорова до Пеню Ганев

от 9.V.1934 год.

За Господин Пеню Ганев (учител),

с. Казалджик-Кафтан, Кърджалийско

(с почерка на Пенк Ганев: получено на 11. V. 1934 г.)

9.V. 1934 г., Изгрев
Пеньо,
Пролет е. Цветя разноцветни ухаят и красят градини и поля. А слънцето пече ли, пече! „Дъждец, росица искаме"- се провикват тревите и цветята. „Дъж­дец, росица искам" - се провиква душата и сърцето на едно разумно цвете в градината на Бога! А това цветенце си ти, драги мой! Виждам те скромен и тих, като нежен минзухар под шубръчки, там в самота и мълчание да очаква милув­ката на слънчев лъч и бисерни капки роса от небето. И ето днес, в тази пролетна доба, когато всичко расте и се радва и когато слънцето те облива със свойте оживителни лъчи, дребен дъждец се изсипва върху твоята чашка-този дъждец е любовта на Бога към тебе, която се изпраща днес чрез настоящото писмо в красиви мисли и чувства, излизащи от съкровищницата на моето сърце. Пеньо, в нас е Бог. Вътре в нас е всичкото - и небето, и земята. Вътре в нас е и Учителят.
Вътре в теб живея и аз. На този именно закон се дължи и обстоятелството, задето при всяко твое взиране и съсредоточение, тъй релефно и живо изпъква моят образ в твоето съзнание! Това е единството на Бога. Ние можем да проник­нем в тоя красив мир само тогава, когато се потопим в дълбоко размишление и съзерцание и тогава само ще можем да се учим и да познаем Бога в Неговото разнообразие. Не са физическите очи или физическите сетива, които виждат и чувствуват красотата и величието на Твореца. Зад тези очи, зад тези сетива има други органи и те са живи, те са вечни и разумни, те са вътре в нас. Това са органите на Бога, Който навсякъде прониква. Какво се изисква сега? Изисква се един чист и свят живот, за да просветне в нас този Божествен мир. Учителят казва: Ако ти изпълняваш волята Божия, Бог ще ти изпрати един ангел, който ще ти донесе велико благословение. И няма по-велико, Пеньо, от това - да изпълним волята Божия! Тъкмо и за това сме изпратени на земята. Нали е казано: „В изпълнението волята на Бога е силата на човешката душа." А под волята Божия какво се разбира? Напоследък Учителят казва така: Да работиш над себе си, да развиваш някоя дарба, да пееш или да свириш, да четеш и размишляваш, това е все волята Божия. Тези дни Учителят пак каза: „Вашата задача на земята не е да учите и упътвате хората да познаят Бога, а вие да Го познаете и да развиете и разработите дарбите и способностите, които са вложе­ни във вас." Тъй че, не е напразно моят копнеж да да работя над себе си, да се развивам, да уча и пр. Но всичко трябва да става с любов и със спокойствие. Аз сега доста интензивен живот живея и то в областта на музиката. Никак не чета, а само свиря, солфежирам с Тричков и разширявам гласа си с вокално пеене. Катя Грива ми предава по съветите на Учителя, всеки ден по един час пеем. Имала съм голям глас, но затрупан, трябвало да го извадим. Пеенето е свързано с дишането и кръвообращението, тъй че уча се и да дишам. Плюс това всеки ден се обливам. Като дойдеш, твоята Лена ще намериш съвсем преобразена, освежена. Взимам до горно Si и долно Sol. Значи две октави и половина горе и толкова доле. Тъй че, сега ще искаш с мен да пееш, вярвам няма да търсиш други! Пък и свиря, ще свирим на две цигулки. Ако от деня на уволнението почнех да свиря и пея, много напред щях да отида. И всичко това правя първо заради Господа, второ заради Учителя и трето зарад мен и заради тебе. Първите стъпки към реализиране на тези копнежи почнах с тебе, ти ми даде условия и пак ти ми даваш голяма част от условията за тази цел. Аз много ти благодаря. Единственият си ти, който ще се зарадва, като чуе и види резулта­тите и стремежите на моята душа. Над всичко това, питам те - има ли защо да отпадаш духом и да се отчайваш? Аз съм в теб, с теб и ти - в мен и като съм тук, при Учителя, в най-сигурните ръце, трябва ли да скърбиш? Аз като съм тука и те държа в течение на всичко, няма ли да се радваш? Аз искам да бъдеш весел и добър, да пееш и свириш, че като дойдеш, да продължим работата нататък. Трябваше да стане така, да ни разделят за малко, за да се създадат по-правилни отношения между нас, да се оценим един друг и да ценим и пазим свято едно благо, когато ни се даде. Право казваш, че сега ме чувствуваш по-близо до себе си, отколкото в Равна - и аз усещам това. Мене ме поставиха при условия, отговарящи на моите копнежи, и тебе - при такива, щото да чувствуваш присъст­вието на Бога, присъствието на великия Учител и пулса на Неговата Любов и Мъдрост. От условията, при които те поставиха, се вижда, че не е волята Божия ти да имаш много допир с вънкашния свят. Ние с тебе няма да оправим света, тя е работа на Бога, а ние да учим и работим над себе си. Тъй тълкувам нещата засега. А ти как гледаш, не знам.
Радвам се, че четеш Библията и я разбираш така, както досега не си я разбирал. Аз в Равна колкото съм чела, толкова е, тук нямам време, понеже гледам да използувам условията в пеене и свирене. Ето я Катя, идва да пеем, чесът е 11, ще прекратя писмото за малко.
Часът е 4 следобед, бързам да довърша писмото, за да го занеса на пощата в 6 ч. Отивам на курс при Тричков, пък преди да ида, ако остане малко време, искам да попея солфежи. В неделя следобед в училището „фотинов" г-н Тричков ще демонстрира с нас пред г-да инспекторите и пред инспектора на Музикалната академия и софийски учители. Тъй че насочи и твоята мисъл тогава на помощ за успеха. Много мили и дълги писма получих от тебе, в които цялата ти душа се разкрива като цъфнал майски цвят. Разбирам те! Пожелай най-сърдечно и обе­щай пред Бога, че ще пазиш свято благото, което ще ни даде, може да се нареди пак да сме заедно, всичко от нас зависи, ти и аз знаем от опит това. Забавих писмото си с няколко дни, понеже исках да се видя с Учителя. Вчера се срещнах, предадох Му поздрави от тебе и Го попитах дали да ти държат постановление на мястото, което Кирков ти обещават. Учителят първо каза: „Не може ли на същото място да си остане?" Аз му отговорих, че не може. Тогава каза с Кирков да имаш приятелски отношения и нека ти държат постановление там. И аз съм на същото мнение, няма да изгубиш от това, стига да ти държат, пък като си дойдеш, ако се намери по-добро място, ще си дадеш оставката оттам. Учителят ти помага. Всичко ще се нареди според вярата ни. Ти сега ще имаш много писмена работа, но пак може да се обадиш сегиз-тогиз с по няколко думи, недей писа дълги писма. Вчера ти изпратих много хубави резюмета с маршрутен лист, чети ги, чети и беседи, размишлявай, моли се и благодари на Бога за всичко, имаш условия най-добри за концентрация.
Не си доволен от екскурзията там и не може да бъдеш, защото не си в своята среда и Учителят пак казал (от брат Боев аз се научих): „Всички хора живеят в Бога, но Бог не живее във всички хора. "Тогава става много ясно. Как ти искаш да се чувствуваш щастлив там, където Бог Го няма? Моят съвет е: Използувай самотата, работи над себе си, учи, свири, чети, не си губи времето между хора, които са празни, остави ги да си вървят своя път и ти си върви твоя. Бог си има грижата за всички. Всеки цвят ще цъфне на своето време. Използувай условията за саморазвитие - това е волята Божия. Много неща ми станаха ясни, от много заблуждения се освободих, благодаря на Учителя за това, но всичко не може да се пише, като си дойдеш, ще приказваме много, пък и сега си приказваме, нали живеем един в друг по закона на единството за тези, които се обичат и любят Бога. Аз ти изпратих новото гимнастическо упраж­нение и една песен от младежкия клас, нотирани, с резюметата, получи ли ги? А брат Тошев получи ли писмото ми и много резюмета? Поздрави го от мен и от брат Боев. Аз му писах, за да се запознаем, че като дойде, да сме познати.
Ще привърша писмото със следните думи на Учителя: Ставате ли сутрин - „Господи, простри и днес ръката Си върху мен, да придобия малко от Твоето знание! Когато бях в калта, Ти ми служеше с любов. По същия начин и аз днес ще Ти служа с всичкото си сърце, с всичкия си ум, с всичката си душа и с всичката си сила. От Тебе научих великия пример в живота. Сега разбрах сми­съла на изречението: Ти си лозата, аз - пръчката."
И аз ти пожелавам: Господ да простре ръката Си върху тебе и да придо­биеш малко от Неговото знание!

Еленка

Като дойдеш, Изгрева ще намериш украсен с много чешми. Поздрави от братята Боев, Тахчиев и Звездински.
Много поздрави имаш от семейство Янкови и Благо.
Ходжови почнаха да прекланят глава и да водят преговори за примирение, като струват всичката вина на старата, както и е.
Днес получих запис за 193 лв. от Каралеев. И от съюза получих 1000 лв. по-преди, които ги похарчих.
Свири и пей и чети и мисли, за да не те надмина.
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...