Jump to content

"Господи, колко те обичам" и "Серенада" от Шуберт


Recommended Posts

"Господи, колко те обичам" и "Серенада" от Шуберт

22.08.1943 година – Изгрева – София.

Снощи спах долу, в града. Имах важна, неотложна работа. Тази сутрин рано тръгнах сама за Изгрева. В началото на гората ме посрещна брат Христо. В десет часа влязохме при Учителя. Като приближихме към вратата на салона, чухме вълшебни звуци на цигулка. Учителят свиреше, горе в стаята си. Изкачихме се леко и внимателно по стълбата и почукахме на вратата. Той ни отвори, като държеше в едната си ръка лъка на цигулката и каза:

– Слезте долу, аз сега ще дойда!

Видяхме го как слезе по стълбата, носейки и цигулката си. Отключи приемната стая и ние влязохме вътре.

– Учителю – казах аз – Венцислав ми акомпанира "Серенада" от Шуберт. Тази серенада обикновено се пее от тенор. Мога ли да я пея и аз?

– Изпей я!

Изпях я изразително, като застанах права пред стола си. Учителят ме слушаше със затворени очи. От време на време, кратко ме поглеждаше и пак си затваряше очите. След като помълча малко, каза:

– Тези думи не отговарят, на някои места, на мелодията. Ти изпей пак песента!

Аз започнах отначало с думите: "Мойта песен тихо литва в нощната тъма."

Учителят каза:

– Изпей сега същата мелодия с думите: "Мойта песен тихо литва в утринния час."

Изпях новите думи.

По този начин той ми показа, как да коригирам думите на цялата песен. Ето я с новия текст:

%D0%A0%D0%B8%D1%81%D1%83%D0%BD%D0%BA%D0%B0%2053.png?height=400&width=330

Учителят каза:

– Няма светска и духовна музика. Музиката е една. Само преводите ѝ са различни. Тази мелодия иде от духовния Свят, но думите ѝ са негативни. Момата не се срамува да каже на възлюбения си, че го обича, а се срамува да каже на Господа, че го обича...

Брат Христо попита Учителя за един болен, как да му помогне. Учителят му каза едно лекарство. Брат Христо записа всичко в тефтерчето си. Настана мълчание. След като дълго време свири със затворени очи, различни мелодии в български стил, Учителят изсвири на цигулката си една нова песен. Ето думите ѝ:

"Господи, колко те любя, Боже! Господи мой, колко те любя! Обичам те, Господи!"

Тук вече темпото става алегрето (веселичко): "Обичам твоите дръвченца. Обичам твоите цветенца. Обичам твоите рекички. Обичам твоите планини, всичко Господи, което си създал! Обичам те! Обичам те! Обичам те! Господи!"

Учителят се обърна към мен:

– Ти всеки ден трябва да разработваш градинката си!

– Учителю, аз нямам градинка!

Учителят се смееше със сълзи... Извади бялата си носна кърпичка, избърса се и каза:

– Градинката е твоя глас, твоя талант.

Разсмях се и аз...

– Учителю, тук аз си пея, но тихо. С брата си пеем: Дните на "Битието". Учителю, ако ги запиша, още по-лесно бихме ги заучили...

Брат Христо каза:

– Учителю, братя Янкови се завърнаха от Рила. Те искат да посещават сутрешните беседи, а далеко им е, да идват сутрин рано, от града.

Учителят бръкна в джоба си. Извади един ключ, даде го на брат Христо и каза:

– Братята Янкови и сестрата – като посочи мен – да спят вечерно време в тази стая.

Той поясни подробно на брат Христо, къде да спим. Извикаха ни за обяд.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...