Jump to content

Глава 01. ДЕНЯТ НА ПОСЛЕДНИЯ СЪД НЕ ОЗНАЧАВА РАЗРУШЕНИЕ НА СВЕТА


Recommended Posts

Глава 1. ДЕНЯТ НА ПОСЛЕДНИЯ СЪД НЕ ОЗНАЧАВА РАЗРУШЕНИЕ НА СВЕТА

1. Тези, които не са запознати с духовния смисъл на Словото разбират само, че в денят на Последно Съд навсякъде около нас, видимия свят ще бъде унищожен, защото е казано, че тогава небето и земята трябва да загинат, и Бог ще сътвори нов небе и нова земя. Те твърдо вярват че това е така , защото се каза, че всички ще се вдигнат от гробовете си, а след това добрите ще бъдат отделени от злите и така нататък. Но това е казано в буквалния смисъл на Словото смисъл, който се явява природен и е по-ниска степен на Божествения порядък, в който всички части съдържат духовен смисъл. Така, разбирането на Словото само в буквален смисъл може да се стигне до различни мнения, което и станало в Християнския свят Това е причината за толкова много ереси, всяка от които може да бъде доказано чрез Словото.

1.2.Едно е видно, че до този момент никой не е знаел, че всяка част на Словото съдържа духовен смисъл или дори, какво е това духовен смисъл, и за това тези, които имат такава представа за Деня на Страшния им е простено. Но сега те трябва да знаят, че нито видимото с нашите очи небе, нито земята, върху която живеем, няма да бъдат унищожени, но ще продължат да съществуват, и че „ново небе и нова земя“ означават новата църква както ма небето така и на земята . Казано е: „Нова църква на небето“, защото там има църква каквато на земята. Там също има Слово, четат се проповеди и има богослужения, такак както е на земята, с единствената разлика че всичко там е по съвършено, понеже се намира не в природния свът, а в духовния. Защото всички хора там са духовни, а не природни, каквито са били в света(на земята). За това може да се прочете в „Небе и Ад“, в отделната глава за връзката на небето с човека чрез Словото (303 – 310), както и за Небесното богослужение (221 – 227).

2.За разрушението на небето и земята се споменава в следните откъси от Словото.

Подигнете очи към небесата и погледнете на земята долу: защото небесата ще изчезнат като дим, и земята ще овехтее като дреха, и жителите й също ще измрат; а Моето спасение ще пребъде вечно, и правдата Ми няма да престане. (Ис. 51:6).

Защото ето, Аз творя ново небе и нова земя и предишните няма вече да се споменуват, нито наум ще дойдат. (Ис. 65:17)

а

Защото, както новото небе и новата земя, които Аз ще сътворя, ще бъдат винаги пред лицето Ми, казва Господ, тъй ще пребъде и семето ви и името ви. (Ис. 66:22).

звездите пък небесни паднаха на земята, както смоковница, разлюляна от силен вятър, хвърля незрелите си смокини;

и небето се дръпна и се нави като свитък, и всяка планина и остров се отместиха от местата си; (Откр. 6:13,14).

И видях голям бял престол и Седналия на него, от Чието лице побягна земята и небето, и за тях се място не намери(Откр. 20:11).

И видях ново небе и нова земя, защото предишното небе и предишната земя бяха преминали, и морето вече го нямаше. (Откр. 21:1).

В тези редове, „ново небе“ не означава небето, видимо с очи, а означава тези небесата, където е събрана човешката раса. Защото небето е формирано от хората които са живели от самото начало на Християнската Църква, но те не били ангели, а духове от различните религии Ето какво се разбира под „предишното небе което трябва да бъде разрушено”.“ Но как е било, аз ще обясня подробно по-късно. Тук е споменато само колкото да се покаже какво се разбира под „предишното небе което трябва да бъде унищожено” Всеки здравомислещ може да види че се има предвид не звездното небе, необятния простор на вселената, а небето в духовен смисъл, където живеят ангелите и духовете.

3. До момента е оставало неизвестно че „нова земя“ означава Нова Църква на земята, защото под“земя“ в Словото, всеки разбирал „на земята”, а всъщност трябва да се разбира – църквата. В природния смисъл „земя“ означава земята, но в духовен смисъл – църквата. Причината се състои в това, че тези, които възприемат духовния смисъл, т.е. , който се явяват духовни подобно на ангели, разбират не тази земя, когато се споменава в Словото, но хората на нея и нейното богослужение.Ето защо „земя“ означава църквата. Доказателство за това е дадено в „Небесни тайни „, вижте цитатите по-долу

(1) Няколко цитата от Словото, позволяват до известна степен да се разбере че ”земя” означава църква.

Тогава, който е побягнал от вика на ужаса, ще падне в яма; и който излезе от ямата, ще падне в клопка; защото прозорците от небесната височина ще се разтворят, и основите земни ще се раздрусат.

Земята се съкрушава, земята се разпада, земята е силно раздрусана.

Земята се клати като пиян и се люлее като люлка, и беззаконието й тежи върху нея; тя ще падне – и вече няма да стане. (Ис. 24:18-20).

ще направя тъй, че людете ще бъдат по-скъпи от чисто злато, и мъжете – по-скъпи от офирско злато.

Затова ще потреса небето, и земята ще се мръдне от мястото си поради яростта на Господа Саваота, в деня на пламналия Му гняв.(Ис. 13:12-13).

Пред тях ще се потресе земята, ще се разклати небето, слънце и месечина ще потъмнеят и звездите ще загубят светлината си. (Иоил. 2:10).

Потърси се и се разклати земята, трепнаха и се размърдаха планинските острови, защото се разгневи (Бог); (Пс. 17:8).

И множество други подобни откъси.

4. Освен това, „сътвори“ в духовния смисъл на Словото означава да се формира, да се установят и да се възродят. И Така „да създаде нова църква и ново небе“ означава да се издигне нова църква в небето и на земята. Това може да се види от следните пасажи:

Ще се запише това за следващия род, и идещото поколение ще възхвали Господа (Пс. 101:19).

пратиш духа Си – създават се, и Ти подновяваш лицето на земята. (Пс. 103:30).

А сега тъй казва Господ, Който те е сътворил, Иакове, и Който те е устроил, Израилю: не бой се, защото Аз те изкупих, нарекох те по името ти; ти си Мой.

През води ли ще минаваш, Аз съм с тебе; през реки ли – те няма да те потопят; тръгнеш ли през огън, няма да се изгориш, и пламъкът не ще те опърли.

Защото Аз съм Господ, Бог твой, Светият Израилев, твой Спасител; откуп за тебе дадох Египет; Етиопия и Савея дадох за тебе.

Понеже си скъп в очите Ми, многоценен, и Аз те възлюбих, то ще дам други човеци за тебе, и народи – за твоята душа.

Не бой се, защото Аз съм с тебе; от изток ще приведа твоето племе и от запад ще те събера.

На севера ще кажа: дай, и на юга: не задържай; води синовете Ми отдалеч и дъщерите Ми – от краищата земни,

всекиго, който се нарича с Мое име, когото съм сътворил за Моя прослава, образувал и устроил. (Ис. 43:1,7).

Затова „ново творение” означава преобразуването на човека, да стане от природен човек духовен, следователно „ново творение” е преобразувания(трансформирания)човек.

5. За духовният смисъл на Словото е разказано в моята не голяма книга”За белия кон”спомената в „Откровение”

АВТОРСКИ БЕЛЕЖКИ

(1) „Земя“ в Словото означава царството Господне и църквата: (AC 662, 1066, 1067, 1262, 1413, 1607, 2928, 3355, 4447, 4535, 5577, 8011, 9325, 9643). Небето се нарича „небесния Ханаан“ също, и че „Земя“ означава Ханаанската земя, и църквата била там от най-ранните времена (AC 567, 3686, 4447, 4454, 4516, 4517, 5136, 6516, 9325 9327) . Също така, защото „земя“ в духовен смисъл, означава хората на нея и тяхното богослужение (AC 1262). По този начин, „земя“ означава множество от предмети, отнасящи се към Църквата (AC 620, 636, 1066, 2571, 3368, 3379, 3404, 8732). „Хората на земята” означават, тези, които принадлежат към духовната църква (AC 2928). „Земетресение“, е промяна в състоянието на църквата (AC 3355). „Ново небе и нова земя“ са нова църква (AC 1733, 1850, 2117, 2118, 3355, 4535, 10 373).

Древната Църква, която е съществувала преди потопа, и древната Църква, която е съществувала след потопа, били в Ханаанската земя (AC 567, 3686, 4447, 4454, 4516, 4517, 5136, 6516, 9327). От този момент, всички места там станали образи на това, което се намира в царството на Господа и в църквата (AC 1585, 3686, 4447 5136). На Авраам му било казано иди там, защото преобразуващата църква е трябвало да бъде създадена в средите на неговите потомци, започващи от Яков и в техните среди е трябвало да се запише Словото, като истинският му смисъл е трябвало да бъде представен от предмети, намиращи се там в качеството си на духовни образи (AC 3686, 4447, 5176 6516). Ето защо, „Земя“ и „Ханаанската земя“ означава църквата (AC 3038, 3481, 3705, 4447, 4517, 5757, 10 568).

(2) „Творение“ означава отново да се създаде или да се трансформира и се съживи (AC 16, 88, 10,373, 10,634). Създаване на „ново небе и нова земя“ означава създаването на нова църква (AC 10 373). Създаването на небето и земята в първите глави на Битие във вътрешен смисъл, означава създаването на небесната църква, тя била Древната църква (AC 8891, 9942, 10 545).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...