Jump to content

III. Б. ДОПЪЛНИТЕЛНИ ПОКАЗАНИЯ НА Л. X. ЛУЛЧЕВ


Recommended Posts

III. Б. ДОПЪЛНИТЕЛНИ ПОКАЗАНИЯ НА Л. X. ЛУЛЧЕВ

(Архив МВР - София. Машинопис.)

По повод на една фраза от дневника ми, стр..., в която се поменува Министър Бъров.

В една среща с Царя, която бе станала в къщичката в ботаническата градина вероятно 1937 или 1938 г., сега точно не мога да си спомня (но навярно е записано в ръкописите ми бележки, от които има две тетрадки). Става дума между Царя и Генчев41( Виж “Изгревът”, том XX, стр. 895,№ 21), който присъствуваше. Генчев каза нещо, Царят го изгледа и каза: “Гледай Лулчев какво казва... Ти си цял мошеник.” Понеже тонът не беше оскърбителен, Генчев се засмя и като стоеше прав, почтително каза: “Ваше Величество, Вие ме питате за съвет - давам го. Тъй като съм мошеник, Вие не сте длъжен да ме слушате.” – “Гледайте какъв е” - продължи Царят – “хайде отивай, пък да не направите като по-рано” - и като се обърна към мен, каза приблизително следното: “Представете си, аз съм в Ситняково, а тези мошеници назначили Бълов и Банков, и аз се научавам по радиото за това!” Генчев продължаваше да се усмихва и нищо му не каза, но на мен това ми се стори чудовищно невероятно и аз едва чаках да излезе Генчев и се нахвърлих върху Царя: “Ваше Величество, който и да бе ми казал това, не бих го повярвал и бих го отрекъл с пълна увереност, че отричат една лъжа. Но сега, когато го чух от Вашата уста... Не Ви ли е срам, не Ви ли е грях, че сте оставили това хубаво царство, което Бог Ви е дал, да си играят с него мошеници? Не мислите ли, че ще давате отчет и пред Бога, и пред историята, и пред народа за това нехайство? Къде ще стигне...” и пр., и пр., в този дух му говорих около четвърт час. Той беше навел глава и слушаше мълчалив. Аз бях лично възмутен и му говорих невъздържано42(Цар Борис III създава целенасочено тази система на управление на мошеници, за да може да се хвърля цялата вина върху тях, а не върху него. Това Лулчев го разбира накрая)

Подир повече от година, когато стана дума да се скарам нещо на Багрянов, Царят ми каза: “Скарайте му се, но хубаво, както на мене в стаичката в градината!” Доколкото си спомням, той не визираше лично Генчев, защото каза: “Тези мошеници.”

Горното написах собственоръчно

9.ХII.1944 г.

Любомир Лулчев

.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...