Jump to content

4.7. ВОЙНАТА МЕЖДУ ХРИСТИЯНСКИТЕ НАРОДИ


Recommended Posts

4.7. ВОЙНАТА МЕЖДУ ХРИСТИЯНСКИТЕ НАРОДИ

БРАТЯ И СЕСТРИ НА ХРИСТА: [Неделна] беседа

държана на 19. X. 1921 г. в София. -

В: Сила и живот : IV серия : Беседи държани от Дънов

по стенографски бележки. София, 1922, с. 12-13.

"... Аз говоря не според мярката, която вие разбирате, но говоря от гледището на брат, сестра и майка! Аз говоря на онези, които се приготовляват.
На вас ви давам упътвания, и туй, което аз ви говоря сега, в миналото трябваше 30 години да прекарате в някоя пагода или капище и да ви се дадат много изпити, за да ви се кажат тия думи, които аз ви казвам. Сега пак ще кажете: "Чудна работа, този строй не бил строй, туй учение не било учение, нашите съвременни майки не били майки. Е, какво сме ние тогава?" Ще кажете още: "Нали сме ние християнски народ, служим на Христа, познаваме учението му?" 1914 г. показа, какви са християнските народи. 25 милиона християни станаха жертва на бойното поле, а още 25 милиона останаха осакатени, инвалид, значи, всичко 50 000 000. А Христос е казал: "Не убий!" И помислете тогава, как ще оправдаят съвременните християнски народи този позор. Той е написан в небето. Тия народи не са християнски, а езически, под християнска табела. И сега е дадена заповед от природата, и тя е дигнала пръчката си, и от тия народи ще се дига само прах и пух. Ни един народ от днешните няма да остане неотупан и греховете му неочистени. И ако някои останат неочистени, те ще бъдат малки остатъци от тази стара култура. Това е, което казва Христос за онези, които не са извършили Божията воля. Сега в тия народи има зародиш на ново човечество - ще излезне друг народ на братство, на сестринство и майчинство. Следователно, следующата раса, в която ще се народят новите народи, ще бъде раса на братство, сестринство и майчинство. А сегашните народи са на робство, слугуване, на труд, на мъчения и страдания. Това са съвременните народи. Сега, за да минеш от България в Англия, за да ти дадат един паспорт, ще видиш и ще патиш. Не трябва да си правим никакви илюзии. Този морал на Христа е странен. Странен е бил Христос, особен човек е той не прави никакъв компромис с никого, а говори само истината и изисква само нея... "
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...