Jump to content

Учителят Беинса Дуно (Петър Константинов Дънов)


Recommended Posts

Учителят Беинса Дуно (Петър Константинов Дънов)

Jivata_vrazka_11.jpg

Учителят Беинса Дуно (Петър Константинов Дънов)

Никога човечеството не е било в по-критичен период. Пред цялата планета сега е надвиснала най-ужасната - ядрената и екологичната катастрофа, която може да я сполети. Човечеството отива към своята гибел, ако не се опомни. То се е домогнало до такива огромни природни сили, които, ако не използва правилно, ще го унищожат. Днес са необходими повече от когато и да било нов начин на мислене, нови отношения между хората и народите. В тия критични дни идва Учителят Беинса Дуно, за да посочи спасителния път, по който трябва да тръгне човечеството, за да запази себе си от пълно унищожение. Това е пътят на братството между хората и народите, това е пътят на любов и доверие помежду им, на безкористие и саможертва, на дълбоко разбиране проблемите и мъките на ближния и желание на дело да му се помогне. Днес е крайно необходимо да заживеем природосъобразен, екологично чист живот.

Учителят Беинса Дуно (Петър Константинов Дънов) е роден в с. Николаевка, близо до Варна, България, на 12 юли 1864 г. Баща му бил свещеник и активен борец за българското духовно възраждане преди и след Освобождението на България от петвековното турско робство. През 1888 г. Петър Дънов заминава за САЩ, където завършва богословие и медицина. След завръщането си в България през 1895 г. той изнася лекции по физиогномика и френология и прави антропологични изследвания на българите в продължение на 11 години.

През 1898 г. Учителят излиза с „Възвание към българския народ“, с което поставя началото на своята духовна дейност. Малко по-късно, на първия събор на Бялото Братство в България, Учителят говори за своята мисия. Той казва, че е дошъл да свали Любовта на Земята и да разкрие Божия план за човечеството.

„Аз съм изпратен от Бога да покажа на хората пътя, по който трябва да вървят и да служат на Бога, така както никога досега не са служили.“

 

„Аз мисля да ви предам Божията Любов! Аз трябва да я пусна да върви!“[8]

Това, което Христос е говорил, и това, което Учителят сега казва, идва от един и същи източник. „Проповядва Христос едно учение и аз изнасям сега учението Христово. В Негово време Христос говореше много логически, говореше едно от най-трезвите учения, най-трезво- то учение в света.“[9]

„Моето учение е учение на Любов, на братство и сестринство, на абсолютна свобода, в която всеки зачита правата на другите. И най- големите са готови да бъдат слуги на малките и слабите. Това е то, Божественото учение, това е казал Христос, и това ще говори Христос, Който иде сега отгоре.“[10]

Jivata_vrazka_12.jpg
Jivata_vrazka_13.jpg

Уреди и пособия на Учителя

Учителят работи близо половин столетие. Той говори за бъдещата епоха и за шестата раса. Работи незабелязано и постепенно изгражда своето дело. Макар и скромен на вид, Учителят Беинса Дуно още от пръв поглед внушава почит и уважение. Неговият благ поглед дълбоко прониква и изпълва душата с благоговение. Учителят е жив пример на Христа в своя живот и работа. При контакта с него душата се изпълва с безгранична любов, състрадание и сила, която повдига и осветява. Той лекува болните с най-прости природни и духовни средства и винаги е отзивчив за нуждите на всички страдащи.

Учителят напуска този свят на 27 декември 1944 г.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

[8] Учителят. Разговорите при Седемте рилски езера. София. 1948. 113 с.

[9] Учителят. Сила и живот, V серия, неделни беседи, 1922. София: Печатница Съгласие, 1922. 303 с.

[10] Учителят Сила и живот, IV серия, неделни беседи, 1921. София: Печатница Едисон, 1922. 224 с

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

×
×
  • Създай нов...