Jump to content

Законът на служенето


Recommended Posts

Законът на служенето

„Който Ми служи, нека ме последва и дето съм Аз, там ще бъде и Моят служител. А който служи на Мене, него ще почете Моят Отец.“[98]

„И вие казвате: „Лесно е да се последва; можем да Го последваме и да Му кажем: „ Учителю “... Той ще ви попита: „На някой болен помогнахте ли, излекувахте ли го?“ За да слугува човек на Господа, не трябва Него да търси и Нему да слугува, а на Неговите по-малки братя.“[99]

„Ние трябва да служим, тъй както Христос не дойде да Му послужат, а Той да послужи. “... „Ще ви обясня в какво се състои слугува- нето, какви качества трябва да има един слуга. Той трябва преди всичко да има благородно сърце, да бъде чувствителен, отзивчив, да бъде смирен, да бъде човек пластичен — да може към всички условия да се приспособява; при това да бъде работлив, а не мързелив. Животът е взискателен, и ние трябва да му слугуваме както трябва.“[100]

„Ако можете да се спрете и размислите върху думите „слугувам на Христа “; ако бихте се опитали цяла година да научите да слугувате на Христа, бихте научили великата тайна на тези думи, която не може да се каже тук. Тя е много проста, но трябва да имате светлина. Христос да ви даде тази светлина, условията, при които може да се развива тя; само Той може да ви я даде. Аз мога да ви дам семенца, но условията, за да израстат те, може да даде само Христос. Туй чувство на любов не зависи от нашите сили и желания, то зависи от този контакт, който бихме имали с Христа.“[101]

В мое присъствие Галилей Величков каза на Крум Въжаров, че той няма собствен живот, а изцяло е отдал живота си в служба на другите и на Бога. Защото знаеше, че: „Разумният живот се изразява в служене на Бога.“[102] Той спасяваше живота на много хора, помагаше им да решават сериозни проблеми в живота си, изваждаше ги от депресии и т.н. Не зная как го правеше, но много хора казваха, че той им е спасил или осмислил живота. Много пъти, когато съм посещавала Крум Въжаров,

съм заварвала един младеж, който стои в неговата стая няколко часа и мълчи. Запитвала съм този младеж защо стои толкова дълго там и мълчи. „Когато съм в тежко състояние и имам проблеми, отивам при бате Крум, стоя там и мълча и само от неговото присъствие и от аурата в стаята се трансформирам, олеква ми и аз съм нов човек.“

Крум ни учеше, че когато безкористно служиш и даваш, не мислиш за никакво възмездие, тогава и на теб ще ти се даде в нужда. В началото това ми приличаше на една далечна абстракция, но ние винаги се стараехме да служим от сърце. Минаваха години и аз многократно се убеждавах в думите на Крум. Когато в България след 1989 г. настъпи криза и нямаше храна, особено трудно беше за възрастните хора от Братството да преживяват. Тогава нашите приятели от чужбина събрали пари и Даниел Кар-Гом докара един микробус храна от Гърция за всички приятели от Братството. Ние сме посрещали на Рила и в София много чужденци - винаги по братски, безкористно и не сме вземали пари. И когато Братството беше в нужда, те по своя инициатива веднага ни помогнаха. Така с живи опитности учехме окултните закони.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

[98] Евангелие от Йоан 12:26

[99] Учителят. Ето човекът, Сила и живот, I серия, неделни беседи, 1914. Казанлък: Печатница Гугенберг, 1924. 97 с.

[100] Ето човекът; Сила и живот, I серия, неделни беседи, 1914. Казанлък: Печатница Гугенберг, 1924. 88-89 с.

[101] Ето човекът, Сила и живот, I серия, неделни беседи, 1914. Казанлък: Печатница Гутенберг, 1924. 96 с.

[102] Учителят. Сила и живот ,VI серия, неделни беседи, 1923. София: Печатница Фотинов, 20 с.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

×
×
  • Създай нов...