Jump to content

Recommended Posts

ГЛАВА 1

ЗАВЕТЪТ

От свещените книги и Библията знаем за заветите на мъдреците и пророците към своите народи, и последвалите събития от това дали са били спазвани или не. Тук е редно да започнем с онези страници от Завета, в който Учителя се обръща към българите. През 1898 година, две години след като излиза книгата „Наука и възпитание", Беинса Дуно отправя своето „Възвание към народа ми". Следват редове от него:
„Пред вас стои голяма опасност, която се готви да разруши все що е свято посадено от ръката на вашия небесен баща. За това съм в тоя свят дошъл, да ви ръководя лично през тази най-опасна минута на живота. Покажете се мъже твърди и непоколебими, верни на призванието си, готови за бран. Направете потребните самопожертвувания да възтържествува истината, сега е случай благоприятен да се покажете род избран от юдино коляно, семе царско, народ, на който Господ на силите е вожд...
Посветете се, елате на себе си, съзнайте истината на живота, този, който ви е родил, бодърствува над вас. Името му знаете. Не се двоумете, не се колебайте, но отхвърлете вашето малодушие и маловерие настрани и елате към вечната виделина на живота, да разберете вечния път на Бога, който ви е въздигнал от пепелището на нищожеството към славата и величието на безсмъртието...
Този народ има вопиюща нужда да се ръководи и управлява от свети и благородни Начала, нужни за неговия успех. Тия Начала ги е определил отдавна още Бог, който се грижи за подобрението на всички негови семейства; и тия Начала са всадени във вашата душа, при възраждането на народите Умът и сърцето трябва да вървят успоредно; любовта и добродетелта взаимно; силата и разумът наедно да ръководят и управляват пътя на техните добри стремления. Вън от тия условия, всичко е изгубено за тях безвъзвратно. За това е необходимо да се спрете и обмислете положението, в което се намирате, за да избегнете общото разрушение, което виси вече над главите на всички...
Чуйте, верността е първата стъпка при влизането в новия живот. Тя е първото условие при тесните врата на приемане, първият плод на любовта, който има да поднесете пред огнището на отечествения олтар. Не остава време да се впускате в празни разправии за миналото, което няма да ви ползува, ако не вземете пример от неговите погрешки да изправите настоящето. Вашето възраждане има голяма нужда от чисти добродетели...
Аз пристигам в тоя развратен свят, в минута важна, да упражня нужното влияние, да ви отвърна от тоя пагубен път, в който народите на земята са се втурнали да следват безразсъдно. Знайте, в случай, че отхвърлите благите ми съвети и се възпротивите на моите божествени диктувания, които ви давам, защото сте близки на сърцето ми, ще употребя и други мерки, много по-лоши, с които съм натоварен да приложа в замяна на вашето непослушание на светите Божи заповеди. Вие сте под мое покровителство и съм длъжен да ви ръководя, и възпитавам в Словото на истината...
Небето в знак на своето благоволение ви е дало един свят залог на великата милост и любов, който се пази помежду ни и от този ден, в който е даден отговор, започва вашето изкупление и ви предупреждавам да пазите това, което градя, да го не съборите, защото е свято и ако се опитате да светотатствувате, три злини ще ви допусна: глад, мор и разорение. И няма да ви пощадя, но ще се съдя с вас и ще помните винаги, че Бог е говорил. Пазете думите ми.
В тоя залог, който съм ви поверил почива бъдещето ви. Той е скрижалът на дома ви, надежда и живот за рода ви. Слушайте ме, доме славянски, да сте ми свидетели, че съм ви говорил."
В духа на Завета са изпълнени и следните редове от протоколите на Веригата, от срещите на Учителя с братята и сестрите през м. август 1909 година в гр. Велико Търново.
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...