Jump to content

15 август 1911 г., понеделник, Успение Богородично


Recommended Posts

15 август 1911 г., понеделник, Успение Богородично

Този е последният ден на нашия събор."Търсете първо Царството Божие и Неговата Правда и всичко друго ще ви се даде". Тези думи на Христос дават израз и смисъл на човешкия живот на земята. Царството Божие това е целият човешки живот на земята и включва в себе си всички стремежи на човешката душа. С тези думи Христос е подразбирал въдворяването на реда и порядъка в човешката душа, в ума, сърцето и духа на човека. По отношение на своята душа спрямо Царството Божие ние трябва да сме пасивни, т.е. да възприемаме само светлина, както земята я възприема от слънцето. Царството Божие в човешката душа означава също да разрушим всичко, което е зло и да бъдем активни. Това е мъжката страна на Божествения принцип. Може да се каже, че вселяването на Царството Божие в човешкото сърце прилича на житницата-съкровище на душата, т.е. сърцето. И когато душата изгуби сърцето е все едно, както, ако господарката изгуби своята слугиня и няма кому да заповядва. Умът е хранилището на човешкия дух. Затова през тази година вие трябва да бъдете пасивни, без да се безпокоите от нищо да бъдете като едно дете, което си почива тихо и безгрижно в люлката. Трябва да оставите с пълно спокойствие всичко на Бога.
По отношение на света, обаче, ние трябва да бъдем актив ни, като не го оставим да ни завладее, а напротив, ние да г завладеем. Всяко време, всеки век си има своите мисли и своите желания и ние трябва да сме внимателни, да не възприемаме тези, които покваряват душата ни...
Hиe още не сме овладели физическия свят и докато го овладеем, предстои ни много работа. Щом срещнете през тази година някоя трудност, поспрете се и си помислете. Понякога се плашите от болести, одумвания и прочие. Но за човека няма по-голям враг от смъртта. Всички други пречки са нищо в сравнение със смъртта. Плашите се, че ще ви вземат лозето, нивата, къщата но какво по-голямо нещастие от туй да ви задигнат тялото?
Но и в това отношение ние трябва да сме смели и да не се боим дори от смъртта. Не трябва да се боим за това, защото и да се боим, пак ще я понесем. Ето такава е голата действителност. За това трябва да сме винаги готови на най-лошото и ако искат да ни бият, можем да кажем: бийте! Може да сме деликатни и крехки, но като те бият, питат ли те дали си деликатен или слаб? Така ако разсъждавате, вие ще бъдете юнаци. С това аз ви представям най-мрачния аспект на живота, през който са минали и минават хиляди и хиляди добри хора. Затова ние трябва да сме смели. Някои път Господ ни предава на смърт, но няма да ни остави да съгрешим...
Ние трябва да отхвърлим всички глупости, които светът прави, защото не можем да се върнем назад. Има някои неща, в които ще отстъпим, но не трябва да издаваме нашите планове и позиции, защото, ако светът ги узнае, ще ги развали. Когато Господ изпрати един човек на земята, все ще му даде едно препоръчително писмо от няколко думи. А щом като е така, няма място за толкова охкане, което често допускаме. Аз усещам например вашия вътрешен подсъзнателен страх, вашето униние и вашата отпадналост. Но бъдете смели, защото всичко това е привидно. Когато у вас се появяват тези страхове, това показва и състоянието на света, защото на съвременните хора дори и гащите треперят от страх, макар и да се представят пред вас за смели. За да се уверите в това, вземете им парите и ще видите що за хора са те, ще видите, че те са влечуги. Затова не се бойте от света, защото той е много страхлив. Например, когато има запалена свещ от нея дяволът много се бои. Даже от, едно запалено кибритче лошите духове бягат. А ако вие притежавате и нужния нож, ножът на Истината, тогава всички пъклени сили се разбягват. Но ако седите в тъмнина, те са смели. Защо винаги, когато човек изгуби присъствие на Духа, той става унил? Например, като изгубят своите младенчески сили, старите хора стават свадливи. Ние обаче не трябва да остаряваме. Човек остарява когато губи вярата си, а като има вяра, се запазва млад любовта пресъздава у него младенческата му сила и го освежава...
И така, когато пред вас дойде някое изкушение, кажете: Аз не се боя, защото Господ е с мен. Също така, четете често словата, които са написани върху картината, която днес ще ви се даде, защото те са много важни за вас: В ИЗПЪЛНЕНИЕТО НА ВОЛЯТА БОЖИЯ Е СИЛАТА НА ЧОВЕШКАТА ДУША.
Когато Господ ви изпраща някъде, Той ще отвори и вратата, така че въпросът се решава много лесно. Той знае всички ваши нужди. Господ се намесва в най-дребните неща и на дреболиите обръща много по-голямо внимание, отколкото на големите ни потребности. Така, ако имате нужда от обувки, Той по-скоро тях ще ви даде, отколкото нещо голямо. Но някои казват: Аз не се занимавам с малки работи. Да, но Господ е този, който се занимава с малки работи и ние оттам трябва да започнем.
Във вашите умове е нужно да заседне дълбоко мисълта, че по всяко време и при всякакви обстоятелства трябва да се уповавате и да се надявате на Господа. Внимавайте да не изпаднете в малодушие и да поискате да се върнете в Египет, за да правите кирпичи. Това не трябва да стане по никакъв начин, защото там има и „хетейци, и гергесейци, и аморейци, и хананейци, и ферезейци, и евейци, и евусейци"
(Второзаконие, 7, 1)
, които представят човешките грехове и които вие трябва да изтребите. Имайте непоколебима вяра вяра, вяра и вяра. Няма друго средство. Вярата ще даде мощ на вашия ум, на вашето сърце и на вашата душа. ще ви даде сила, за да бъдете решителни. Господ е около вас. Той е даже във вашите неприятели, на които опитва ума.
Борбата ще бъде духовна борба, а с външните неща ще се преследва целта да се отвлече вниманието на врага. Да, помнете, че започва сражение и че в това сражение вие ще бъдете на първата боева линия...
Има едно външно условие, което може би ще поспъне народа, а освен това има и опасност от една война на Балканския полуостров, в която е възможно да се ангажира и цяла Европа. Бурята, която се появи в петък подир обяд, показва, че ще поиска да уреди Божествените въпроси с материални, а от това, че през първия ден беше топло, се вижда, че най-напред ще има изпотяване...
Духът Елохим, Който е Божий Помазаник, е ръководител на българите. Той е ангелът, който е поставен от Господа да води българския народ и цялото славянство. Той е Ангелът на Завета, Господ, Комуто българите дължат своето политическо освобождение. Да, българите дължат много на Елохима. И Той ще се яви между славяните, но те няма да Го разпънат както .евреите.
Ясно е казано, че Господ има много имена. В еврейския език например Той има 34-35 имена. И когато ние призоваваме Христа под името Исус, това означава, че трябва да се научим на търпение. А под сегашното си име, Христос е Син Божи.
Думите, които Господ отправя към вас, са тези: Вярвайте в Думите Ми: аз ще бъда с всеки един от вас, Моя Мир ви давам, Моя Мир ви оставям. Работете на нивата, в която сте поставени и Отец Ми ще ви утвърди във всяко добро дело. Вървете в Пътя на Истината и Живота, в които Аз пребъдвам. Отец ще промисли всичко за вашите души. Той ще ви даде според изобилието на Своите Щедрости. Спънките във вашия живот Аз ще изгладя и ще обърна всичко в добро. Вярвайте и ще ви се даде всичко...
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...