Jump to content

75. Гоненията срещу Бялото Братство


Recommended Posts

75. ГОНЕНИЯТА СРЕЩУ БЯЛОТО БРАТСТВО

В.К.: Вестник „Братство”, брой 41, „Два велики закона”.

С.К.: Това са беседи. Сега „По повод гонението срещу Бялото Братство". Чакай да видим кой ги е писал.

В.К.: Пак ти си го писал. Прави впечатление, че тука има вече защита на Бялото Братство от тебе. Това е вече 1.XII.1931 г. „Пастрок” от Дядо Благо. Какво ще ми кажеш за дядо Благо?

С.К.: Дядо Благо е един много симпатичен старец, беше тука напоследък в един от последните броеве на вестник „Земеделско знаме”, имаше две колони само за него. Ами дано не съм го скъсал, щото аз ги късам. Гледай сега, то там историята както е и аз не я знам. Той е роден в оня Бургаски край към границата някъде, като учител през всичкото си време. Те били 18 момчета и едно момиче, значи семейство от 19 души. Той е бил през целия си живот учител там, после тука и става един от близките ученици на Учителя, макар че с една-две години по-възрастен от Учителя. И пише във вестника, той е бил свързан със Земеделския съюз, като организация бил свързан, издавал е, писал е за деца.

Аз зная, че когато дойдох в София за първи път дядо Благо беше за мен една фигура, която имаше доста прилика така известна с Дигера така, с брадата му, с физиономията му и после той почти всички тез броеве, има много от него такива гатанки, особено ще ги срещаме.

В.К.: Вестник „Братство”, брой 42, „Пътят на освобождението”, това е от Учителя. „Да защитим родината си”, това е от Крум Въжаров, нали?

С.К.: Да.

В.К.: Николай Т. Донев „Великата нужда”.

С.К.: Не мога да си спомня кой е точно.

В.К.: „За всеобщия мир” Ана Кирилова.

С.К.: Взел съм го, преписал съм го отнякъде из списание „Миротворец”.

В.К.: Виждам, че ти се разширява твоя състав от сътрудници.

С.К.: Да, да.

В.К.: Вестник „Братство”, брой 43, „Към светлината на Новата култура” - 8.XI.1931 г.

С.К.: А, това е от Учителя.

В.К.: „Да защитим родината си”.

С.К.: Това е втора част.

В.К.: Кой го е писал?

С.К.: Това е на Крум Въжаров.

В.К.: „Сказките на Рашо Рашев.

С.К.: Той четеше сказки по физиогномия, по хиромантия.

В.К.: „Роена капка”.

С.К.: Това е на дядо Благо, да.

В.К.: Той как се казваше иначе?

С.К.: Стоян Русев.

В.К.: Вестник „Братство”, брой 44, „Всекиму според делата” -19.XI.1931 г. пак от Учителя.

С.К.: „Прераждането”, това е една преводна статия. Значи 44 брой е последния от този малък формат. Така беше.

В.К.: Твоите съображения да се печати на един такъв малък формат, защото това е началото?

С.К.: Машината беше малка. Аз и на нея съм печатал тез, но само по една страница. После когато направихме комуна, нещо като комуна, взехме голяма машина и почнахме тука да печатаме в по-голям формат.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...