Jump to content

139. Печатница „Братство” след 9 септември 1944 г.


Recommended Posts

139. ПЕЧАТНИЦА „БРАТСТВО”

СЛЕД 9 СЕПТЕМВРИ 1944 ГОДИНА

С.К.: Когато в чековата сметка има най-малко един милион лева, в пощенска чекова сметка има, така че бях сигурен. Аз веднъж поръчах хартия за 900 000 лв. само на един човек. Можеш да си представиш. И мен ме учудва туй и не съм я поръчал, та да почака онзи, а платена веднага с един чек, цялата сума. Мина един македонец, значи по-скъпа от нормалната, понеже то беше войната тогаз, критично време, не си сигурен кога ще имаш хартия, кога няма, платих 900 000 лв. за хартия и я прехвърлихме в Севлиево, непосредствено след 9.IX. 1944 г. Спряха вестниците. Широките социалисти издаваха вестник „Епоха", те го издаваха. Редактор беше един севлиевец, който после го пратиха на лагер, както и да е. И други така, изглежда са имали представа за моята работа, чрез някои хора. че голям оборот върви така и ми предложиха хартията, която бе на вестника в склад, който е имал след като спират вестника, разбираш, те трябва да я дадат някъде. А тя беше много хубава хартия, за вестници определена, обаче финландска хартия, отличаваше се много от другите. Веднага я купувам, хартията веднага я купувам, плащам я, натоварват я на два камиона. Толкоз хартия, че на два камиона я натоварват и сега по какви съображения не зная, дали и те са искали да прикрият тази продажба или туй транспортиране, през нощта пристигат в Севлиево. Може да са имали някаква причина за това, може би са искали да възложат възбрана, да вземат хартията властта така, щото хартията наистина е била под възбрана, книги се печатаха с разрешение. Ще ти дадат разрешение, че ти отпускат еди-колко си хартия да си напечатиш книгата. След като ти разрешат за книгата, ще ти дадат разрешение и хартия да вземеш.

Значи така беше към края на войната. Значи плащам аз двата камиона хартия, не я зная колко е. То голямо количество и хубава хартия и какво става. След 9.IX. 1944 г. непосредствено единият камион посред нощ минал и шофьорът може би не е бил познат с нашата местност ли, какво е, що е, минал-заминал Севлиево, отишъл в Габрово. И отивайки в Габрово какво да прави, спира на площада там, не знае накъде да отиде, не знае какво е, що е, къде е Севлиево, ей Сава Калименов. Както и да е спрял на площада в Габрово, вместо да спре в Севлиево и сутринта нали, то има хора, които гледат какво става, идва милиция. Какво е туй, що е? - Хартия. Хартия ли, дай я тука и толкоз. В.К.: Значи в Габрово остана. С.К.: В Габрово и партията я взема хартията, и партията ни я плати. Партията ни я плати, обаче я взе. Пък партията, там имаше севлиевци, които много добре ме познават, знаят ми дето се казва и най-малкото така под ноктите ми какво има. И пак имат приятелско отношение към мене, знаят ме. Нещо не ме обвиниха такова, но просто наредиха да ми се плати хартията. И другия камион пристига сутринта в Севлиево, стоварва хартията, имахме отделен склад така, едно голямо помещение за склад, стоварва хартията и свършва работа. Оназ хартия остава в Габрово и платиха ми я, не ми я конфискуваха, платиха ми я колкото ми струва, толкоз. И малко по-късно, след известно време, тоз същия партиец, голям от Севлиево, но той в Габрово работеше тогаз, нали те големци стават така изведнъж станаха големци. Той беше така интелигентен и с образование и така веднъж той лично доколкото си спомням дойде и казва: „Бай Сава, трябва ни хартия”. Не знам какво количество им трябвало, не беше голямо, да си допълнят нещо. Аз им дадох така хартия. И освен туй възложиха ми да им напечатам и една малка книжка за партизаните така. Напечатахме я и те си я платиха пак така, пак от таз хартия. И след туй другата хартия отиде пак така за печат на други разни работи. Книги за учащите, това-онова, нали до 23 декември 1947 г. работехме свободно така, печатихме. Нали ти казвам, аз като нямам, трябва да напечатам някаква книга без разрешение, аз взема една първо издание и я издавам пак, без да питам някого. Като имам хартия издавам я, но тя не се знае, че е второ издание. Та тогаз им напечатих една книга така, една от първите издания по партизанската тематика, те после колко книги излязоха, и на Цола Драгойчева издадохме една. Тя носеше заглавие: „Това са те!” Това са те - партизаните значи. Една от първите на тяхна тема, напечатих им я, нали, нищо не съм им отказвал. И книжарницата като поискаха и нея им дадох, както и да е, животът мина вече, свърши се.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...