Jump to content

2.12. Срещи с малките братя - дивият заек


Recommended Posts

2.12. СРЕЩИ С МАЛКИТЕ БРАТЯ - ДИВИЯТ ЗАЕК

Беше паднал дълбок пухкав сняг. Той беше съвсем чист- не замърсен още от саждите на града. Истинска хубава зима - блядо, седефено небе, като че от лед, от студ дърветата се пукаха. Беше тихо, безветрено, студът като че беше сковал живота.

Тази сутрин видях в градината заек - голям, сив, див заек. Той си погризваше нещо, но снегът беше покрил почти всичко.

Аз излязох от къщи тихо, той ме усети, но не избяга, а повдигна предните си крачета, големите хубави уши отмерваха всичко - беше готов всеки момент да хукне.

Заговорих му тихичко, спокойно, като влагах в гласа си топлота, съчувствие и избягвах резките движения. Пристъпих няколко крачки към него, като му подавах хлебец с ръка. - Дълго се колеба, ръката ми замръзна, но тихия глас постепенно надви страха му, и най-сетне той се приближи и започна да яде хлебеца направо от ръката ми. Големите плахи очи не гледаха вече тъй диво и недоверчиво. Установихме връзката - трепна приятелското чувство, доверието.

От тогава дивият заек се засели в градината - не се плашеше от нас. Зад къщата имаше вършина, там си направи леговище. След време тъй свикна с нас, че като му подвиквахме, идваше.

Така живя до пролетта, докато го откриха децата от махалата и го прогониха.

Беше ни мъчно за нашия приятел - големите кадифени уши, разцепената устничка, тъй нежна и чувствителна, и очите - какъв поглед имаше! - Поглед на същество наплашено - унижавано, гонено. Сега, под влияние на тихия глас, защото той е сила, трепнаха нови чувства - плахо и свенливо се пооткриваше доверието - роди се привързаността. - Само Любовта прави такива чудеса.

Човек може да разговаря с всяко същество и без думи.

Има един всемирен език, чувствата се предават непосредствено. Всяко живо същество разбира този език.

Любовта прониква Битието. - Какви съкровища е скрила Природата и в най-скромното на вид същество!

ЛЮБОВТА Е КЛЮЧЪТ КЪМ ГОЛЕМИЯ ВСЕМИРЕН ЖИВОТ.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...