Jump to content

Идеята за разчитането на стенограмите и реализирането й в програмата на „Изгревът”


Recommended Posts

ИДЕЯТА ЗА РАЗЧИТАНЕТО НА СТЕНОГРАМИТЕ И РЕАЛИЗИРАНЕТО Й В ПРОГРАМАТА НА „ИЗГРЕВЪТ”

Вергилий Кръстев

1. Описано е точно и подробно в „Изгревът”, как се оформи и изпълни тази идея от програмата на „Изгревът”.

2. Беше много трудно да се задвижи тази идея и програма! Но накрая се осъществи и Борис Николов разчете онези стенографски листа, които му бях предал за разчитане. Той ги пишеше на своя стенограма, и от там ми диктуваше за магнетофонен запис. Записваше се на ролков магнетофон.

3. Дойде време, аз го прехвърлих на касетки, и записа на стенограмата на Савка е около 60 минути.

4. Магнетофонният запис бе предаден на Марийка Марашлиева да го прехвърли на машинописен текст. Това го направи, но някъде тя не е чула добре записа и има пропуски.

Обикновено след това аз пускам отново записа, прослушвам го и внасям направените пропуски. Така аз съм работил при всички записи.

5. Но сега е 12 юли 2015 г. Предавам машинописния текст на Полина Тодорова Петкова от гр. Видин, да прослуша касетката и да внесе пропуските, и да ги вкара в компютъра си.

Това е много трудна работа, и аз сега нямам време и сили да свърша това!

Затова предавам касетка запис за проверка.

6. Ще се изкарат в 2 броя, разпечатани и готови за печат, като се сложат в 2 броя CD - един за мен, втори за Вихър Пенков.

7. Приложил съм съдържанието по този машинописен текст. А може и да се добави още нещо при прослушване на записа.

8. Приложил съм извадена на ксерокс-копие една начална част от стенограмата на Борис Николов за ориентация на Полина, за да види за какво става въпрос.

9. Накрая ще документираме с оригинала на стенограмата на Савка Керемидчиева и на Борис Николов за обучение на онези стенографи, които ще се явят в бъдеще да ги разчетат, и да се публикуват в поредицата на „Изгревът”.

Това го оставям в бъдеще време.

10. А защо на „Изгревът”?

Защото това е моя идея още от 1970 г., реализирана чрез магнетофонен запис 1972-1973 г.

През 2000 г. е извадена от Марийка Марашлиева на машинописен текст, а през 2015 г. Полина Тодорова ще довърши тая работа.

11. Да не смятате, че това е лесно?

Я ми кажете, къде са стенограмите на Савка от онези, които окрадоха архива, който беше предаден от Борис Николов на мен?

12. В „Изгревът”, том 12, аз съм включил много хубави снимки на Савка.

Въпрос: „Къде са вашите снимки и материали?” - „Няма ги!” - „А защо ги няма?” - „ЗАЩОТО СТЕ ЕДНО ГОЛЯМО НИЩО!”

13. За изяснение и доказателство вижте в „Изгревът”, т. 14, с. 774-786

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...