Jump to content

КОЛКО ДА ДАВАМЕ?


Recommended Posts

КОЛКО ДА ДАВАМЕ?

На физическия свят Бог се изявява чрез даването. Следователно бъдете и вие щедри като Бог. 59-100

От изблика на Божествената благодат, която идва във вашето сърце, във вашия ум, във вашата душа и във вашия дух, вие трябва да давате изобилно и на другите. 122-340

Колкото повече дава човек, толкова по-добре за него. 145-282

Давайте изобилно, а не разточително. 145-282

Всеки човек има право да даде само половината от онова, което получава, а не цялото. И като даваш, не искай нищо. 11-38

Има един вътрешен закон, който определя степента на даването. Човек не може да бъде богат, ако не е щедър. 59-100

Който дава изобилно, получава изобилно; който дава оскъдно, получава оскъдно. 87-113

В човешката организация има взаимопомощ, но има и изнудване. В Божествената организация има взаимопомощ без никакво изнудване. Тук излишъкът се раздава без задържане от когото и да е. Всеки има право да се ползува от излишъка на благата, т.е. от техните лихви, но в никакъв случай няма право да нарушава капитала или майката на дадено благо. Давай от излишъка, без да знаят другите за това. 26-30

Ние не учим хората да дават всичко, да изпразнят хамбарите, да се самопожертвуват, но да дават само излишното. 116-9

Докато имаш, раздавай от торбата си и не съжалявай. Ако твоята торба не се пълни и празни, ти не си на прав път. Торбата ти всякога трябва да бъде пълна. 132-169

Бог ви изпитва по разни начини. Някой ви донесе цял хляб. Ти мислиш, че е само за тебе - лъжеш се. След малко съседът ти иде при тебе и казва: Моля ти се дай ми малко хляб. - Ако не му дадеш, не си разбрал закона. Колко хляб ще му дадеш? - Обикновено българинът дава малко, той не е готов да даде половината от своето благо на ближния си. Един брат казваше: Аз давам малко, но от сърце, то се благославя. - Ако даваш много, но не е от сърце, даденото се намалява. 70-225

Един познат ми разправяше как бил подложен на изпит за неговата щедрост. Един ден той останал само с един лев в джоба си, нямал пари за хляб. Мислил си какво да прави, отде да вземе пари да се нахрани. През всичкото време попипвал левчето, на него уповавал. Седнал на една пейка в градината и размишлявал върху живота. Поглеждал хората около себе си - все богаташи. По едно време отнякъде се задал един просяк и се отправил към него. Той си помисли: Толкова богати хора, а право към мене иде. Какво да правя? - Отвътре нещо му казвало: Дай левчето! - Дадох последния си лев и престанах вече да мисля за него. Като нямаше какво да мисля, успокоих се. В това време мина край мене един мой приятел, с когото не бяхме се виждали десетина години. Той се зарадва, спря се да поговорим. Покани ме у дома си, нагости ме добре. Така получих много повече от това, което дадох на бедния. 70-149

Ако хората се обичат, тогава всеки доброволно дава. 38-329

Подкрепяйте бедните, без да им отнемате сиромашията. 104-84

В онзи свят всички същества се надпреварват кой повече да даде. 145-291

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...