Jump to content

9. Тъщата на подполковник Христов е болна


Recommended Posts

9. ТЪЩАТА НА ПОДПОЛКОВНИК ХРИСТОВ Е БОЛНА

Пак се почука. Този път преди да каже: „Да”, подполковникът изруга: „Аман, няма да ме оставят нито минута спокоен! Не мога да си гледам работата! Вече цяла седмица преглеждам!...”

В кабинета влезе с шум червендалест, охранен войник, облечен в нови дрехи. Той застана мирно и почти изрева като бесен:

- Господин подполковник, разрешете да остана!

Подполковникът повдигна главата си, и чак сега забеляза работника. Веднага го запита:

- Кога влязохте? Отдавна ли чакате? - Мигновено последва шумния рев на ординареца:

- Съвсем не, сега влязох!

- Млък, тебе не питам! Марш навън! - Но ординарецът не се подчини и остана на мястото си, като зарапортува:

- Господин подполковник, госпожата нареди да Ви доложа и веднага да се върна - имал съм важна работа.

- Тъй ли? Аз пък ти нареждам да ми доложиш, когато аз ти кажа!

Христов силно натърти гласа си на „аз”. Трябва да отбележим, че подполковникът много често си служеше с личното местоимение „аз”. С това той искаше да подчертае своето царствено себелюбие, още повече, че българският език е напълно разбираем и без употребата на това местоимение.

- Господин подполковник, работата била важна и затова трябвало да бързам!

- В къщи има слугиня, нека сама да свърши работата си! Заповядвам ти от днес нататък, никога да не оставаш в къщи! Още сега доложи на фелдфебела си да те върне в частта, от която те е взел! Излез!

- Господин подполковник, трябва да Ви доложа. Наредил е бащата на госпожата, Вашият бабалък генерал Радойков.

- Скоро марш! Хитрец такъв! Като, че ли аз не зная кой е бабалъкът ми? Другите войници работят, ходят на учение и са облечени в дрипи и парцали, а ти си цял лорд! В къщи се излежаваш като котарак край печката! Прасе такова! Кой ти даде пак тези нови дрехи?

- Куртката ми беше тясна, а панталоните широки. Госпожата нареди на господин генерала, а той нареди в интендантството да ми дадат тези нови дрехи по мярка.

- Веднага да облечеш старите! С тези да не ми се мяркаш!

- Но тъща Ви иска да съм спретнат, винаги с нови и чисти дрехи - добави ординарецът и се сети, че старата беше болна, затова доложи:

- Господин подполковник, госпожата нареди да изпратите кола или файтон от фабриката, да закарат тъща Ви в болницата - разболя се внезапно.

Войникът доложи това набърже и изхвръкна в коридора.

Подполковникът беше позеленял от гняв! Извади пистолета си. Продължително гледа след войника, после остави пистолета на бюрото си и заразглежда наново каталога, като си мърмореше: „От кога пък госпожата почна да командува? Това не е било до сега, и няма да бъде и в бъдеще в моята къща! Аз имам право на кола и файтон, а ходя пеш!... Като че ли за тях няма коли и файтони на пиацата? Но искат без пари!... Тежко на този генерал, когото дъщеря му командува! Тежко и на държавата и на армията ни, която има такива генерали! Затова загубихме войната!... Всичко се впило като кърлеж в мършавата снага на държавата, и смучи ли смучи!”

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...