Jump to content

38. Мария Захарната


Recommended Posts

38. МАРИЯ ЗАХАРНАТА

Евреинът слушаше Учителя, мислеше си за това, което му каза работника и често прогонваше мисълта от съзнанието си, че този офицер може да му отнеме момичето. И въпреки усилията му, тази мисъл се наложи и остана продължително у него!... Той гледаше момичето и си мислеше, питаше се: „Какво ли мисли тя сега за този офицер? Как ли ще се развият нещата по-нататък?...”

Една възрастна сестра се приближи до евреина, и прекъсна мислите му:

- Абе брат, какъв е този офицер? Той не знае какво говори! Не разбира какво го чака! Той обижда Духа! Бог да му е на помощ! За обида на Духа, само смъртта може да изкупи греха му!

- Имаш пълно право сестра, и аз така мисля - отвърна сериозно той, като продължаваше да си мисли за момичето и Христов, които в съзнанието му вече бяха свързани. Останалите от групата младежи гледаха иронично на тази сестра. Но тя не забелязваше иронията или не искаше да знае, затова продължаваше:

- Каза ми се, че този е прероденият блуден син дошъл да търси баща си, но още е тъмно пред очите му! Не Го познава - гледа и не вижда, слуша и не чува, не разбира!...”

И като се обърна към младежите, екзалтирано заговори: - Всички трябва да се молим Бог да снеме превръзката от очите му, защото дяволът го е превързал, за да не види Учителя!

- Сестра, кажи защо ти викат Марийка Захарната?*

[*Виж „Изгревът”, т. 15, с. 316.]

- Защото словото ми е захарно, Божествено, и защото живея при Захарната фабрика. Едното и другото не са случайни!

- Тогава иди да озахариш този горчив офицер - някой й подметна пак на шега.

- Като ми се каже и това ще направя - отвърна тя самонадеяно.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...