Jump to content

63. Ядката на Божественото Учение на Учителя Дънов


Recommended Posts

63. ЯДКАТА НА БОЖЕСТВЕНОТО УЧЕНИЕ НА УЧИТЕЛЯ ДЪНОВ

- Пардон, пардон, преди това ми отговорете на друг по-важен въпрос, за да не го забравя. Кажете ми с няколко думи, в какво конкретно се състои ядката на Вашето Учение, ако има изобщо Учение?

Учителят съвсем леко поклати глава одобрително и заговори:

- Рекох, ядката на Божественото учение е Любовта, Мъдростта и Истината.

- Дайте определение на всяко едно! - бързо и нервно забеляза Христов.

- Любовта е това, без което не може да съществува никакъв живот. Мъдростта - без което никакво движение не съществува. Истината - без което никаква граница не съществува.*

[*Любовта е енергията, която излиза от центъра на Вселената. Мъдростта е свят, където се осъществяват и създават формите на живота на Земята. Истината е свят, определен от Божествената Слава, което означава Светлина - Светлината на Бога.]

- Още по-конкретно, ако обичате - цял концентриран помоли Христов.

- Любовта е начало на всяко битие, Истината е крайният предел на битието, върховната му цел.

- А зад Истината? - запита дълбоко от себе си офицерът.

- Зад Истината няма нищо! Зад Истината не може да се отиде! Всяко нещо, което е сътворено, след като се движи, най-после ще опре до Истината...

- Повтарям въпроса на Пилат: „Що е Истина?”

- Истината не може да се каже, тя се живее.

- А Мъдростта?

- Това, което се движи по средата между Любовта и Истината и оформя нещата, е Мъдростта.

- Много неясно, но все пак приемам. Кажете ми сега и това от Учението Ви, което по Ваше мнение е неразбираемо за мене?

- Няма смисъл.

- И все пак, искам.

- Това, което не знаеш и не разбираш в света, е неразбираемата за теб страна на Учението ми - с шеговита усмивка му отговори Учителят.

- Това не ме задоволява.

- Ще ти кажа неща, които ще те задоволят.

- Но още сега, за да ги включа в моя план. Извинете ме господин Дънов, че подхождам към Вас както учител към ученик, но Вие подведохте въпроса така...

Учителят, Който никога не прекъсваше събеседника си, сега го прекъсна:

- Формата не е важна, не е тя, която определя учителя и ученика -съдържанието и смисъла са решаващи.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...