Jump to content

121. В легендите са включени всички случки и събития от миналото


Recommended Posts

121. В ЛЕГЕНДИТЕ СА ВКЛЮЧЕНИ ВСИЧКИ

СЛУЧКИ И СЪБИТИЯ ОТ МИНАЛОТО

Учителят отново прекъсна евреина и продължи мисълта Си:

- Тези случки и събития от миналото, техните автори хроникират по начин достъпен и за миналите поколения, като ги включват в легенди, които се предават от поколение на поколение, докато достигнат до тези, които могат да ги разчетат.

- Но Вие сериозно ли гледате на легендите, и върху тях ли основавате знанията си? Така кажете, да се разберем. Значи Вашата наука, за която не толкова Вие, колкото тези които са около Вас - и погледна евреина и момичето - парадират, е основана на легенди? Това звучи вече като ирония! Пък и Вие - обърна се той към евреина - с тези големи претенции, вярвате на легенди! Все пак, кажете господин Дънов, за коя легенда става дума?

- Легендата за създаването на град Рим, за Римската империя, за Римската вълчица. Когато останете свободен, прочетете и нея, помислете върху нея и друг път ще говорим.

Учителят стана, станаха момичето и евреина, стана и Христов, отиде взе шинела си и се облече.

Учителят погледна книгите, които бяха на края на бюрото. Христов ги взе, извади с жест красивия си портфейл и постави на бюрото на Учителя една столевова банкнота, с която можеха да се купят двадесет такива книги. И погледна момичето и евреина, какво впечатление им направи.

Учителят отстрани банкнотата, и каза:

- Приберете си парите, аз Ви подарявам книгите!

- Благодаря, но аз пари обратно в портфейла си не връщам! -Учителят направи знак на момичето да вземе банкнотата:

- Сестра, рекох, дайте ги на някой бедни.

Подполковникът закопча бавно, внимателно и с грация шинела си, удари токовете на ботушите си, шпорите издрънкаха! Отдаде чест! Подаде тържествено ръката си на Учителя, после на момичето, което му се усмихна и заговори:

- Една молба имам към Вас, господин Христов!

- Заповядайте госпожице, на Ваше разположение съм.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...