Jump to content

125. Как се хващат и предават мислите


Recommended Posts

125. КАК СЕ ХВАЩАТ И ПРЕДАВАТ МИСЛИТЕ

Този ход на мисли и размишления, често се прекъсваше от неприятния спомен за ритниците. Правеше усилие да го прогони, но той най-брутално му се натрапваше! Замисляше се за ритниците и тяхната тайнственост. Особено силно се тормозеше от безсилието си да им се противопостави!... Този спомен пък се сменяваше със спомена за момичето като почивка след тежка работа, и сладкиш след горчиво лекарство.

- Царице!... Прелестна Савска царице!... Била си и пак ще бъдеш моя! - И потъваше в сладки мечти.

Но ето, стресна се! - Бил съм от Черната ложа, защото съм офицер, убивал съм хора и уча да убиват! Заканих се да убия и Дънов!... За тебе царице, ще вляза в Бялата ложа - няма да убивам!... Цял глупак съм! Бяла и Черна ложи - вятър работа! В това има нещо масонско...

Отново на хоризонта на съзнанието му, изплува като пълна Луна случаят с ритниците... И пак текстове от Библията... Размишления върху чутото, видяното...

- Този пък Дънов, как ли чете мислите ми? Какво ли наистина би станало ако ме накара да мисля както той мисли?! Каква трагедия е да не мога да разбирам кои мисли са мои, и кои негови!... Той е опасен човек! Прекрасно може да си играе с хората! Откъде ли е научил това знание? Какво ще стане с хората и света, ако и другите хора се научат да приемат и предават мислите си без проводници?

Дълго и напрегнато мисли Христов, хвана с две ръце главата си и в отчаяние каза: „Евреинът или момичето казаха, че хората и сега хващат и предават мисли, и се самоизлъгвали като смятали, че са техни! Странно объркване и заблуждение! Никой не знае и не може да разбере това. Чудна идея, как бих могъл да разбера - кога аз мисля и кога хващам чужди мисли? Той, господин Дънов каза нещо по това, но аз не запомних. Трябваше като евреина - да си записвам! Евреинът трябва да знае, може би и момичето знае. И аз ще се науча!...

Интересно, как ли ще ми докаже, че съм бил цар Саул, цар Соломон, апостол Павел и Иван Рилски?!...

Работникът ми каза, че Дънов бил прероденият Христос!*

[*Виж „Изгревът”, т. 1. 2. изд. 2011, с. 752-759.]

Всичко това, което чух днес, като се вмъкне в живота, ще стане обект на изследване от науката. Тогава какво ще стане с досегашната наука, изкуство, култура?... Всичко това ще се обърне с главата надолу!...

Този Дънов е ужасен!... Да, всичко губи смисъл... наука, изкуство!... И той като Христа е анархист, рушител както казва Ницше! Сега още по-добре разбрах Ницше. Ясно, ясно, Дънов е един рушител.

За да спасим културата, трябва да го унищожим! Този нищожен старец като апостол Павел, ще помете всичко! Не, не, това е невъзможно! Аз трябва и ще го победя, аз съм по-силен от него, и от евреина съм по-силен!... При това Дънов говори само глупости, говори несвързано, няма никаква логика!... Как е възможно всичко това?... Ето, аз почвам да разбирам, много малко не ми достига да го разбера напълно, приближавам се до разбирането малко, съвсем малко. Като че ли само да пресегна и ще хвана, разбера, всичко ще ми стане ясно... Но разбирането ми убягва, отдалечава се. Виждам как се издига високо, и аз не мога да го стигна.

Как силно искам този Дънов да го засегна, да го обидя, да го видя разядосан!... Искам да го сразя! Тогава ще бъда най-щастливия човек на света! Но как като и той ми убягва, както и разбирането на толкова неща, които ми сервира?...

Евреинът знае и то действително знае и мисли дори, че знае повече от Дънов, но защо толкова му се прекланя и боготвори? Трябва да е за нещо. И какво е това нещо?... Интересно, как ли ще ми докаже, че има Бог? И двамата, пък и момичето, познават науката, не я отричат, а нейните изводи отричат Бога!...

Ами ако ми докаже? Той толкова интересни неща направи и ми доказа!... Възможно е!... Трябва да приема - в мен ще рухне всичко!... Не, не, това е невъзможно! Тогава ще кажа както Ницше в „Антихриста”: „Напразно гърци, напразно Рим! Напразно великата Западна култура!”

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...