Jump to content

Recommended Posts

УЧИТЕЛ И БОГ

Учителят казва:

„Идването на Великите Учители става за освобождението на света... Трябва да знаете, че аз не съм дошъл от само себе си, по мое желание, а съм пратен от Бога да работя за въдворяване Царството Божие на Земята. Царството Божие няма форма. Аз съм дошъл да изявя любовта, да я донеса на Земята. Това е моята мисия.

Всеки Учител се различава, носи един свещен огън от невидимия свят. Какъвто е огънят, по това се различава.

Учителят като дойде, носи ново. Старите адепти не могат да отидат по-напред без един ключ. Учителят сега носи ключ.“ [116]

Учението на един Мирови Учител не е на личността. Когато казва „Аз“ той има предвид Духа, Бог, който говори. Учението на Учителя е учение на Бога. Словото на Учителя е Божия сила, която идва да изцели разумното естество на дадена част от Вселената, т. е. на Своето тяло.

„Помнете: Всичко, което ви говоря сега, влиза в живота: никой не може да се освободи от влиянието на моите думи... Казвам „Моята мисъл“, като подразбирам новата мисъл, т. е. мисълта на живия Бог. с когото съм свързан.“ [24, с. 232]

„За себе си казвам: Аз съм господар на дявола, приятел на ангелите, а Бога признавам за свой Баща... Доброто, което виждате в мене, принадлежи на Бога. Каквото имам, то е на Бога.“ [92, с. 252]

„... Учение на г-н Дънов няма. Следователно, ако говорят против учението на Дънов, те са Донкихотовци. Има едно Божествено учение, което ми е известно. То е великото Божествено учение за живота, с него аз съм запознат от панти века.“ Новата култура в епохата на Водолея“.

„Аз съм изпратен от Бога да покажа на Хората пътя, по който трябва да вървят и да служат на Бога, така, както никога досега не са му служили.“ [40, с. 18]

Учениците обикновено са впечатлени от личността на Учителя, но той обръща вниманието им към Бога, към разумното, възвишеното, към Великата идея, Великия идеал, който живее в тяхната душа.

„Не искам да изпъква във вашия ум някой си г-н Дънов, а онова, което желая, то е вие да познаете Господа, защото аз имам и вземам участие във всичките Му работи. И ако не вярвате в мене, вярвайте в Неговото Слово. Човек, който иска доказателства, трябва да повярва в Христа и ще прави чудеса по-големи, отколкото той е правил.“ [113, 16 VIII 1912 г.]

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...