Jump to content

Първото ми пътуване в странство - в Чехия за VII международен вегетариански конгрес в Щайншонау


Recommended Posts

ПЪРВОТО МИ ПЪТУВАНЕ В СТРАНСТВО -

В ЧЕХИЯ ЗА VII МЕЖДУНАРОДЕН

ВЕГЕТАРИАНСКИ КОНГРЕС В ЩАЙНШОНАУ

(1929 г., 7-11 юли)

По това време вегетарианството в България се разпространяваше бързо. В София имаше около 10 вегетариански ресторанта - малки и големи, в Пловдив, в Ст. Загора, в Бургас, във Варна, в Русе. Излизаше сп. “Вегетариански преглед”. Ставаха годишни вегетариански конгреси всяка година. Учителя т получава писмо с покана да отидат на междунар. вег. конгрес делегати от България и да изнесат доклад на какво се дължи този голям успех на вегетар. движение. Понеже аз бях свободен, Учителят ме извика и ме попита: “Искаш ли да отидеш на Международен Вегетариански конгрес, да изнесеш сказка, ще ти платят и пътните разноски”. Аз с радост приех поканата. Приготвих доклад: “Нравствените основи на вегетарианството”, на есперанто. На конгреса дойде и един студент, последовател на Толстоя, който беше в Прага. Цяла седмица продължи вегетар. конгрес с доклади, братски обеди, посещения и пр.

Имаше делегати и гости от цяла Европа. Когато четох своя доклад, че ние нямаме право да убиваме животните и да ги ядем, накрая завършвах с една мисъл от Учителя: “Бъдете съвършени както вашия Отец. Затова човек трябва да има сърце чисто като кристал, ум светъл като слънцето, душа обширна като вселената, дух мощен като Бога и едно с Бога”. Делегатите пожелаха да си запишат тази мисъл - такова силно впечатление им направи. Аз се запознах с всички почти лектори, между които имаше лекари, професори, учени. Например професор д-р Уде от Виена, с няколко доктората. Аз бях най-младият и запаления от лекторите. През тази седмица на братско общуване с конгресистите се запознах и със спиритисти от Чехия, които ме поканиха на своя конгрес, който щеше да бъде същото лято - наскоро в Радованице. Там говорих за учението на Бялото Братство и за вегетарианското движение в България. След това присъствувах на световния есперантски конгрес в Будапеща. В него участвувах в I педагогически курс за учители по есперанто по директната метода на Андрео Че и получих диплома с право да ръководя есп. курсове във всички страни в Европа. Андрео Че даде силен тласък за разпространение на есперанто в Европа - чрез негови ученици като отличен педагог. Така тази година, през лятото, аз присъствувах на три конгреса - вегетариански, спиритически и есперантски, завързах широки познанства, имах много адреси на приятели в цяла Европа и пътят ми се отвори за пътувания в разни страни.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...