Jump to content

42. На кого пеех в Операта. (23 [т.е.25].04.1943, неделя, София - Изгрев)


Recommended Posts

42. НА КОГО ПЕЕХ В ОПЕРАТА

23 [т.е. 25].04.1943г.

[неделя], Изгрева, София

Една неделя след Цветница отидохме с брат Христо при Учителя. Още при влизането ни при Него, аз първо се просълзих и после тихо заплаках. Попитах Го за причината на смущението си.

Той ми каза: Нямаш нищо. Ти си здрава, абсолютно здрава.

Аз се успокоих.

Той продължи: Ти вземай преди пеене сок от портокал с много захар; или мед, залят с гореща вода; и отделно вземай кафе. Учителят ми даде и други две рецепти, които не ги пиша тука.

- Учителю, казах аз, искам по-скоро да се освободя от Операта. Този фалш и атмосферата там ме задушават. Аз обичам пеенето. Не обичам задкулисния живот на артистите.

Учителят ме попита:

- Какво искаш да правиш там, в Операта?

Аз Му отговорих:

- Искам само да пея и радостно ми става, като си излизам оттам след представленията или след репетициите.

Учителят за втори път ми каза същото нещо, същите думи:

- Ти когато излезеш на сцената да пееш, представи си, че пееш на говеда, които пасат. Ако те разберат и харесат твоето пеене, ще си вдигнат главите нагоре и ще престанат да пасат. Ако не си вдигнат главите, това значи, че не са те разбрали и не са харесали пеенето ти. И те говеда ще си останат, и все ще си пасат.

Аз казах:

- Учителю, олекна ми на душата.

Когато Венцислав беше тука, поканихме го с брат Христо на обед. Предната вечер пях [в] опера[та] „Марта” и дадох билети и гратиси на моята хазяйка, сестра на писателя Николай Райнов. Тя беше отлична гъбарка. Все различни гъби донасяше в дома си. За да ми благодари за билетите и да ме поздрави за пеенето ми, тя ми донесе в една тепсия много гъби на масата, като се хранехме.

Тъкмо се канех да кажа, че не ям такива гъби, Венцислав Янков й каза:

- Госпожо, сестра Табакова няма да яде такива гъби, защото Учителят е казал да ядем само истински печурки.

Тя, види се, много се оскърби от намесата на Венцислав и си отиде сърдита.

- Оттогава започнахме да я срещаме, че идва на беседите Ви, Учителю.

Той каза:

- Хубаво й е казал. Имай повече вяра и смела бъди!

Благодаря Ви, Учителю, не само с думи, но и с целия си живот; и всичките си животи полагам за Господа да пея и славя Името Му! Амин!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...