Jump to content

58. „Новото Битие” - Седми Божествен ден. Музикалната Пентаграма (15.09.1943, сряда, София - Изгрев)


Recommended Posts

58. „НОВОТО БИТИЕ” - СЕДМИ БОЖЕСТВЕН ДЕН.

МУЗИКАЛНАТА ПЕНТАГРАМА

15.09.1943 г.

[сряда], Изгрева, София

Днес времето е великолепно. Венцислав остана в стаята ми да свири на пианото ми. Родителите на двамата братя ме помолиха Венцислав да идва да репетира и свири на пианото ми, защото оперният артист Михаил Попов взел под наем тяхното пиано с договор и не иска да им го върне преди изтичане на договора.

Аз държа две стаи с ползване на кухня и баня. Венцислав идваше всеки ден да свири на моето пиано и понякога спеше в другата стая.

Двамата братя усилено се готвят за предстоящия им концерт със Софийската филхармония - Венцислав ще свири Бетовенов концерт със собствена каденца, Любомир ще свири Брамс концерт.

Ние с брат Христо дойдохме през гората при светлия Учител. Той ни прие със сияещо лице. Аз Му казах първа:

- Учителю, Венцислав спи у мене в другата стая, защото свири всеки ден на моето пиано. Майката и бащата ме помолиха да се упражнява на моето пиано.

Учителят рече:

- Хубаво!

- Аз съм от сутрин до късно вечер на репетиции в Операта. Като се върна вечер, Венцислав ми акомпанира ролята на Лучия ди Ламермур от Доницети. Вечер идва у дома ми режисьорът Стефан Македонски61 и с него работя частно мизансцена. Венцислав ми акомпанира.

В Операта усилено готвим премиерата на „Лучия ди Ламермур”. Дирекцията на Операта и Художественият съвет ми възлагат изнасянето на премиерата.

Учителят пак каза „Хубаво!”

Аз продължих:

- Учителю, искам да идвам често при Вас, да посещавам сутрешните Ви беседи, но освен премиерата, слагат ме много често на афишите да пея на сцената. Невъзможно ми е да измия гримовете си, Учителю. Омръзна ми вече тази сцена.

- Ти и там пееш за Господа, ми каза Учителят. Всичките души, които те слушат в публиката, ще дойдат един ден при нас. ти там посяваш в душите им новото.

- Учителю, казах пак аз, сега почнахме репетициите на Лучия. След месец-два ще започнат ансамбловите репетиции и сценичните.

Учителят каза:

- Хубаво.

Той стана прав и ни каза: Почакайте!

Изкачи се по стълбата горе в стаята Си. След малко Той донесе цигулката Си. Настрои я и засвири една нежна, ефирна мелодия. Божествена мелодия звучеше от струните на цигулката Му.

Учителят тихо пееше Седмия ден на „Битието”. Той каза:

- Мелодията ще се пее високо горе. Аз сега я пея една октава по-ниско. Ето думите:

И така направи Бог небето и земята,

и всичкото множество същества във тях.

И благослови Бог седмия ден и го освети,

защото във него си почина от всичките Си дела.

И виде Бог, че всичко, що направи, бе добро.

Аоум, Аоум, Аоумен!

Аз тихо пея мелодията октава по-горе.

- Учителю, казах аз, Това ли е цялото „Битие”?

Брат Христо ми помага при чертежа, а аз записвах нотите, мотивите на песните върху петолинието на Пентаграмата.

- В окръжността сложихме мистичните Ви песни: „В начало бе Словото”, „Имаше человек”, „Ще се развеселя”, „Бог е Любов" и др.

Вътре в лъчите сложихме новите песни.

А в най-вътрешния кръг сложихме мотивите на българските песни.

В средата, с разтворени нозе и ръце - Човекът или Вашият образ, Учителю?

Той каза:

- Може и двата заедно.

Брат Христо прибави:

- С бои да се направи и да се напечата, Учителю.

Той пак свиреше Седмия ден на „Битието”. Ние гледахме думите и пеехме.

Трябваше да слезем в града за репетиция.

Учителю, откакто Ви срещнах, съдбата ми се промени. Аз чувствам как раста духовно. Аз виждам как пред мене се откриват все нови и нови светове. Благодаря Ви, Учителю!

Господи, да приемем в сърцето и думите на устата си Любовта.

Да приемем в слуха си и ума си Мъдростта.

Да приемем в зрението и Духа си Истината.

Да приемем в ръцете и силата си Правдата.

Нозете си да подигнем с Добродетелта. Амин!

________________________

61) Стефан Спиров Македонски, 1885-1952, оперен певец, тенор, режисьор, педагог

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...