Jump to content

7. Подаръци за Нова година


Recommended Posts

7. ПОДАРЪЦИ ЗА НОВА ГОДИНА

Л.Т.: А правеше ми впечатление, че много бижута има по нея: пръстени, пръстени тука, тука, тука, тука, тука, навсякъде по тялото. Туй всичко лъщи. И все истински, а не имитация. Нейният мъж бил имал фабрика за шампанско и няколко централни хотели в Париж, негова собственост. Много богат.

- Моята кола е долу. Аз, каза, ще я заведа.

И ме завежда. На rue „Lavoisier” [улица „Лавоазие”] аз съм живяла, а прозорецът - към rue „De Ponthieu” [улица „Де Понтию”]. И ме завежда в стаята, туря ме върху леглото, закача ми електрическия чайник, сварява ми водичка, и ми дава.

А след два дни - не днеска, не утре, а други ден, е Нова година. Идва Нова година.

Сега интересно ли Ви е?

В.К.: Слушам, слушам. Аз точно това желая. Знаете ли защо? Защото този разказ, който Вие разказвате, ще се документира с Вашите документи. Точно това е важно. Нали точно това желаем.

Л.Т.: Намокрих си възглавницата да плача. Като си представя - срещу Нова година - голямата маса постлана, баницата, въобще как в къщи посрещаме, и с всичките му ритуали. А аз съм болничка, с температура и съвсем сама в стаята.

А стаята ми нямаше парно, защото беше килерче преди туй. И аз си купувах дърва на килограм и ги държах в гардероба най-долу. Можеш да си представиш какво е било в стаята ми. Студеничко е било. И така, поплаках си, поплаках и на връх Нова година, рано-рано, се чука на врата ми - същата тя, с мъжа си, която ме докара. Мъжът й облечен в богата шуба. А те имали обичай на връх Нова година да посещават изоставени такива, самотни души. И карат пълна кола с подаръци. И ми напълниха леглото. Една голяма кутия, вързана с кордели. Наредиха ги така и върху възглавницата ми той тури, мъжът, една покана: „Notre jour de reception. (Нашият ден за прием)” на вечеря, покана за прием.

А те ми казаха, че живеят в апартамент, а то било цяло chateau, замък - техен, в Париж. Ама аз после, като отидох, видях. А те ме викаха на прием-вечеря с официално облекло. Тогава още мадам Хедлей не беше още заминала за Лондон и аз я показах. Ама викам : „То пише „официално облекло”. Аз нямам.”

- Аз ще ти дам една рокля. Аз ще ти дам.

А тя имаше много тоалети. Тя имаше цял гардероб обуща - обуща, обуща, обуща - чак догоре, много, цял магазин. А краката ни бяха еднакви, аз имам малък крак. Та, като тръгнаха за Лондон, дрехите и вещите си хвърля: „На, Мелба, носи ти! На, Мелба!”, щото бях заела вече стаята. Това одеяло - на Мелба, това... Напълниха ми стаята с разни неща: че дрехи, облекло и още много неща.

В.К.: Те дойдоха на Нова година, поднесоха подаръците и Ви дадоха тяхната визитна картичка, да отидете на гости.

Л.Т.: Не можах да им изпея нищо на приема-вечеря, защото не бях добре.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...