Jump to content

12. Назначена в Софийската народна опера (05.02.1941 г.)


Recommended Posts

12. НАЗНАЧЕНА В СОФИЙСКАТА НАРОДНА ОПЕРА

(5 февруари 1941 г.)

В.К.: Как се развиха събитията по-нататък? Дойдохте в България и това беше първият Ви дебют. По-нататък как се развиха нещата?

Л.Т.: Сега, харесаха ме, дадоха ми пет-шест пъти да изляза на сцената, като на всяко излизане почнаха да ми плащат. По 5 хиляди лева ми даваха тогавашни пари, едно след друго. Ама назначение нямах. Дълго време не ме назначаваха.

Аз съм назначена 1941 година, на 5 февруари получих заповед за назначение. Но не беше така, на тепсия поднесена, ами трудно беше.

Учителят все ме питаше. Аз всичко Му казвах. Ако моите колеги знаеха, че аз всичко казвах на Учителя, щяха да бъдат по-внимателни към мене. А те не знаеха, че аз всичко споделям с Учителя. Те знаеха, че ходя на Изгрева, че изнасям концерти, че пея, че играя Паневритмия и т.н.

Но откакто постъпиха тъй с мене през 1972 година и счупиха ми пет прозореца на бараката, за да ме изпъдят оттам, да дойда тука в апартамент в Дианабад, аз затова не отивам там, в тоз салон, където днес се събират. Дойде Йоанна да ме кани да отивам: „Не! Учителят ми е казал:

„Откъдето си изпъдена, никога не се връщай назад, ами върви само напред.”

Затова не се връщам.

В.К.: Да. И Вие как бяхте вече назначена в Софийската опера?

Л.Т.: Сега, докато дойде назначението, изваждаха ме в много роли.

През туй време, по едно време главният диригент ми каза: „Снощи решихме да Ви дадем Виолета в „Травиата”. Но аз с брат Христов бях посетила Учителя, преди да ми каже диригентът.

При Учителя сме, и други работи говорихме.

По едно време Учителят ми каза: „Ти пяла ли си „Дамата с камелиите”?”

Викам: „Не, Учителю.” „Дамата с камелиите” е драма, а операта „Травиата” е същата роля, но другояче именувана.

- Аз не вярвам да ми я дадат, Учителю. Тя е много тежка роля.

- Аз, каза, съм слушал Аделина Пати31 в тази роля в Америка, Учителят каза.

В същия момент слизаме долу в града и брат Христо ми каза: „Идете си, Цвете, аз ще се отбия да запиша какви репетиции имате утре.” Щото всеки ден репетираме. И се връща, и ми казва: „Има нов афиш, пуснат при бай Божил. Пише: „Възобновява се с нови декори, костюми, постановка, опера „Травиата”; Виолета - Лиляна Табакова.”

Ето на Учителят как вижда всичко. И започнаха репетициите.

_______________________________

31) Аделина Пати / Adelina Joana Maria Patti, 1843-1919, оперна певица, сопран

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...