Jump to content

24. Повишение в Операта. Опит за преподаване на Паневритмия в училищата


Recommended Posts

24. ПОВИШЕНИЕ В ОПЕРАТА.

ОПИТ ЗА ПРЕПОДАВАНЕ НА ПАНЕВРИТМИЯ В УЧИЛИЩАТА

Л.Т.: На 16 юни 1942 г. Учителят казал нещо за мене. Ето на, ще Ви покажа един документ - колко държа за мнението на Учителя. Ето го, вземете и го прочетете.

В.К.: Да, това е разговор с Учителя на екскурзия на Витоша на 16 юни 1942 година.

„За концерта на сестра Табакова на Изгрева Учителят каза:

„Тя пя много хубаво.”

На един брат Учителят каза: „Вие трябваше да дойдете на нейния концерт!” Нашите сестри и братя се насърдчиха, като чуха как трябва да се пеят нашите песни и Паневритмията.

Тя спазваше ритъма. Тя може да изнесе един концерт в зала „България”. Другите певци, които бяха на нейния концерт, се насърдчиха, че може да се изнесе нещо хубаво.”

Симеон Арнаудов, като чул да пее, казал: „Така трябва да се пее!” - „Тя се държи много естествено, имаше и движения, много свободно си държеше ръцете при концерта. Музиката слиза от горе като светлина.”

По-надолу четем следното:

„Любезна сестра Табакова, изпращам Ви горния малък дар от нашата Витошка екскурзия.

Учителят каза няколко хубави думи за Вашия концерт пред всички.

Пожелавам Ви всичко хубаво и светло. Наскоро бях на Рилските езера, при Седемте свещени езера, които представляват седмострунната арфа на Рила. Рилските езера Ви поздравяват и Ви канят да посетите техните слънчеви дворци.”

Написано: „Изгрев, 9 юли 1942 г.

С братски поздрав, брат Боян Боев.”

Това сте го получили по пощата от брат Боян Боев за концерта, който сте дали в салона на Изгрева пред Братството?

Л.Т.: Да. И сега, ето друго изживяване. Например започнаха да ми дават централни роли [в оперите]: „Лучия [ди Ламермур]”, „Травиата”, „Севилския бръснар”, „Марта”. Да ги изброявам ли всичките, не са малко?

А не ме вдигат нито една категория нагоре на моята заплата. Аз търпя.

През туй време Учителят казва на брат Христов... Той направи път да си слиза при Йоцов62 - министъра на просветата, който го разстреляха с Министерския съвет, всички ги разстреляха след 9-и септември 1944 г., когато дойдоха комунистите на власт. Той си влиза при Йоцов от друга врата, не от тази, официалната, а от тази, страничната врата.

И Учителят казва: „Кажи на Йоцов да даде заповед да се играе Паневритмията в училищата.”

Брат Христо влиза при Йоцов и казва: „Учителят каза да направиш заповед Паневритмията да се играе в училищата.”

- Виж какво, Кръстю, ще дам заповед в детските, на мъничките деца в детските градини.

А тогава Милка Периклиева63 ръководеше малки деца в детските градини. И тя цяла нощ не спала, защото получава от Министерството да се яви при началник „Образование”. И тя рекла: „Сигур ще ме уволняват.” Явява се пред началника и той казва: „Нареждане има от министъра да предаваш Паневритмия на малките.”

И тя започва. И брат Христо отива да следи репетициите.

Добре, ама има една Веса Несторова64, която не е чиста.

Учителят ми каза: „Аз под чистота разбирам в най-широк смисъл: чистота в мисли, чистота в чувства, чистота в действия.”

В.К.: Какво каза Учителят? Че Весела Несторова не е чиста?

Л.Т.: Нейна работа. Явява се Весела Несторова при Учителя и казва: „Учителю, да ида да помагам.” - „Ами иди”, рекъл.

Отива Веса Несторова и казва: „Това движение не е така!”

Милка Периклиева казала: „Няма да ми се месиш. Това движение е така.”

И почнали да се дърпат, а имало от министъра лице, което следи. И отиват, и казват на министъра: „Те се дърпаха за косите.”

И когато се явява брат Христов, министърът казал: „Точка. До тука! А-а, до тука! Искай друго нещо.”

Явява се брат Христо при Учителя и казва: „Учителю, нашата певица Лилиана Табакова пее в Операта, дават й централни роли, но седи на едно положение: не й вдигат категорията и заплатата е ниска. Да кажа ли на Йоцов?” - „Кажи!”

И отишъл, и казал на Йоцов, брат Христо. Йоцов казал: „Кръстю, сега вече не се допирам до никого. Аз лично ще проверя. Ако е вярно, което казваш, ще взема мерки.”

И когато репетирахме операта „Фиделио” от Бетховен, нашият корепетитор65 беше Ото Либих, виртуоз-пианистът Ото Либих66. Той пострада, защото акомпанираше до Желязната завеса: простуди се, хвана туберкулоза на белите дробове, после, занесоха го в Искрец в санаториума и му направиха операция. И след това си замина. Шест месеца с него сме работили „Фиделио”, щото има и говор вътре.

Аз забелязах в антрактите на нашите репетиции - дават ни малко да си отдъхнем - че в диригентската ложа един човек с черни очила, все там седи. А той бил самият Йоцов. Беше дошъл лично да провери как работим и кой колко струва.

В.К.: А Йоцов какъв пост имаше? Министър ли беше?

Л.Т.: Министър на просветата. Лично присъства. И чак след 20 дена и повече, казал на брат Христо. Но последното му появяване е било, когато в операта „Марта” е влязъл и в диригентската ложа. Изслушал и „Марта” и казал тъй: „Сега аз ще им натрия носовете!”, Йоцов. - „Сега никой няма да ми се меси.”

И какво става. Изведнъж ме качват с категорията, няма да кажа колко категории. Когато ме извикаха на касата, ми натрупаха много пари, да се чудя какво да правя.

________________________________

62) Борис Иванов Йоцов, 1894-1945, филолог, политически деец

63) Милка Периклиева Георгиева, 1908-1978, педагог

64) Весела Теодорова Несторрвр, 1909-2002

65) корепетитор (немски: korrepetitor) - лице, което помага при разучаваме на вокални и хореографски композиции, като съпровожда с инструмент, обикновено с пиано

66) Ото Емил Либих, 1912-1960, пианист, композитор

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...