Jump to content

35. Концерт за руските генерали в „Pro Oriente“


Recommended Posts

35. КОНЦЕРТ ЗА РУСКИТЕ ГЕНЕРАЛИ В „PRO ORIENTE”

Л.Т.: И когато ме поканиха да пея за руските генерали в„Про Ориенте”86 и в заповедта, която подписах, пишеше: „Желателно е руски репертоар”, аз обратно, взех французки. Явих се с френски репертоар.

И когато Павел Елмазов трябваше да съобщи номерата, които ще пея и името ми, „Дай, каза, номерата, да ги съобщя като конферансие.” -„Но аз имам френския репертоар.” - „Хо-о-о!”, извика. - „Е, пък, ако искате.” И вот [ето], тогава беше пристигнала най-голямата колоратурка в Москва, партийка е била. Пеела е в окопите на войниците на фронта - Валерия Барсова87, колоратурка. Тогава беше пристигнала и вестниците изнасяха портрета й.

И Павел Елмазов излезе и каза: „Вот, наша болгарская Барсова ще пее френски репертоар.”

И аз излязох и изпях. И вечерта на дълги маси наредиха ни: един генерал, аз, друг генерал, пак артист. Между два генерала с големи бради. И единият ми каза:„Вы на нас произвели отличное впечатление.” - „Защо?”

- „Потому-что Вы не угодничали нам. Bы пели на прекрасном французском языке. Ваш репертуар, Вашу программу, а Ваши коллеги очень плохо произносили русский язык и мы не могли терпеть этого.”

Произнасяли лошо руския език и ги цапат, мърсят ги с лошото си произношение. А другият генерал ми гледа пентограмата, златна, която е окачена на шията ми и виси отпред.

И двамата ми казаха: „Какво значи петолъчната звезда?”

Аз казах: „Това значи съвършеният човек, човек, който се стреми към съвършенство. А според Вашите разбирания това са петтях континента, в които вие искате да работите и да въздействате.”

Та като станах, долу ме чака винаги брат Христо прав. Аз се чудя как издържаше. Той не може да се качи горе.

И когато отидохме вече в салона да пейми, Тодор Павлов си дръпна креслото близо до коленете ми, дето се вика и ме гледа в устата. Като си изпях репертоара, той каза: „Отлично! Да влезе сега „Българско дело” - филмът с всички апарати. И запалиха магнезий - цък, цък, заснеха ни с фотоапаратите. Защото аз казах, не казах окултния ученик, защото забранено е да говоря за това. Часът беше, стрелката - 10.

Аз казах: „Аз си извърших задачата към вас и си отивам.” - „А-а-а, че ний сега почваме.” - „Вие може да си почвате и да спите утре до късно, но аз имам утре репетиции. Трябва да си отида навреме.” „Да влезе „Българско дело”! Бърже, правете снимки!”

И аз, както се е облегнал така ей-тука, застанах и ме снеха.

________________________________

86) Про Ориенте - сграда на Opera Italians Pro Oriente (бившата сграда на Музикалното училище в София), построена като Институт за популяризиране на италианския език и култура, с благословията на Католическата църква -първата копка е направена през 1925 г. лично от папския нунций Ронкали, бъдещият папа Йоан XXIII и завършена през 1928 г.

87) Валерия Владимировна Барсова, 1892-1967, оперна певица, сопран

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...