Jump to content

70. Вестник „Заря” за приема в Съветската легация


Recommended Posts

70. ВЕСТНИК „ЗАРЯ” ЗА ПРИЕМА В СЪВЕТСКАТА ЛЕГАЦИЯ

В.К.: Сега аз искам да ми покажете тия - френските, българските документи, да почнем да работим.

Л.Т.: Ето: „Снощният голям прием в Съветската легация”. Прочетете фашистките вестници какво пишат за него. А после почват комунистките рецензии. Най-напред почват фашистките. 1939 година тука още нямаше комунизъм.

В.К.: Значи това е изрезка от вестник „Заря”. Четем в него:

„Снощният голям прием в Съветската легация. Присъствието на културния елит на столицата. Непринудено тържество всред дух на славянска солидарност.

Снощи управляващият Съветската легация г-н Прасолов165 166 даде голям прием на представителите на българската култура и изкуство.

Приемът започна в осем часа. Между гостите личаха председателят на Народното събрание Ст. Мушанов108, подпредседател Георги Марков, народните представители Иван Пастухов109, Търкаланов110, д-р Петър Балкански, Иван Бояджиев.

Тука бяха директорът на Народния театър В. Василев111, директорът на Радио София Сирак-Скитник; писателите Константин Петканов, Магда Петканова, Ана Каменова, Людмил Стоянов, Д. Б. Митев112, Калина Малина, Мери Грубешлиева, Георги Бакалов, Тодор Павлов, Георги Цанев, Георги Караславов, Христо Радевски, Младен Исаев, Кръстю Велев, Ангел Тодоров, Камен Зидаров, Марко Марчевски; артистите Владимир Трендафилов, Иван Димов, Марта Попова, Стефан Киров, Констанца Кирова, Сийка Петрова и Лиляна Табакова, Стефан Стоилов, Русков, Петко Атанасов, Генчо Марков, Ст. Пенчев113, Дарина Пенчева, Илия Стоянов, Недялка Симеонова114, Марта Янкова, Боян Дановски, компонистът Любомир Пипков; художниците Дечко Узунов, Пенчо Георгиев, Асен Попов, Перец, Ангелушев, Сотиров115 и др.

Изпълнена бе концертна програма от баритона при Народната опера Бръмбаров, Недялка Симеонова, Лиляна Табакова и др.

Приемът продължи до късно [с] въодушевление и непринуденост.“

Л.Т.: Аз тогава не бях назначена в Операта. Аз съм назначена 1941 г., на 5 февруари подписах заповед за назначение. Тогава бях още ученичка.

В.К.: Как стана назначаването? Кой помогна?

Л.Т.: Учителят. Учителят каза: „Те си служат с интриги, ама Господ има една метла и ще измете всичко, ще ти отвори път, защото Небето те праща там, не съм аз, Небето те праща там. Ти имаш карма с тях. И ако те не те приемат с любов, Мене не приемат.”

В.К.: Ти си подаде молба. А кой те назначи? Кой помогна да те назначат?

Л.Т.: Учителят.

В.К.: А кой подписа заповедта, Йоцов ли?

Л.Т.: Този, Лулчев, тогава влизаше по чорапи при Учителя. Събуваше си отвън обущата. Учителят, не знам сега, каза ли му. Какво направиха, не знам, но ме назначиха.

________________________________

107) Николай Петрович Прасолов, 1914-1964

108) Никола Стойков Мушанов, 1872-1951, юрист

109) Кръстю Иванов Пастухов, 1874-1949, юрист

110) Димитър Търкаланов, 1882-1953

111) Владимир Василев, Владимир Василев Матеев, 1883-1963, юрист, литературен и театрален критик

112) Димитър Борисов Митов, 1898-1962

113) Стефан Петров Пенчев, 1898-1984, актьор, режисьор, основател на театър „Одеон”

114) Недялка Димитрова Симеонова, 1901-1959, цигуларка

115) Стоян Биров Сотиров, 1903-1984, художник, живопис, шрифтописец

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...