Jump to content

88. Как трябва да се пее Паневритмията


Recommended Posts

88. КАК ТРЯБВА ДА СЕ ПЕЕ ПАНЕВРИТМИЯТА

В.К.: Сега продължаваме по-нататък. На страница 19 от Вашите „Разговори с Учителя” Вие казвате, че сте започнали да пеете на Учителя валсове от Паневритмията с нейни каденци.

Л.Т.: Аз съм ги писала.

В.К.: Ваши каденци?

Л.Т.: Да.

В.К.: Имате ли ги още записани?

Л.Т.: Аз съм направила цялата Паневритмия за хор и оркестър и я имам.

В.К.: А, Вий я имате.

Л.Т.: Ама не в тяхната гама. Тяхната гама - те чупят гласовете си, а моята гама не е от Ла-минор, а аз почвам от Ми. Те имат от Ла.

В.К.: Да.

Л.Т.: А аз почвам от ми, по-високо. И не чупя гласа си. А чупенето знаеш как става: ако им е ниско, качват октава горе; ако е високо, слизат една октава долу и се чупи гласът, и нищо не става.

В.К.: Има ли някакво противоречие с мнението на Учителя? Учителят как разглежда този въпрос?

Л.Т.: Но Учителят знае моята Паневритмия. Ето, тук имам. Аз показах ли Ви?

В.К.: Не, после ще ми покажете, после.

Л.Т.: Там имам какво казва Той за мойта Паневритмия.

В.К.: Да. Къде е това нещо?

Л.Т.: Имам го поставено в рамка.

В.К.: Момент, аз сега ще я извадя.

Л.Т.: Получих по пощата писмо от брат Боян Боев.

В.К.: Аз чета писмото му:

„Разговор с Учителя на екскурзия на Витоша на 16 юни 1942 год.

За концерта на сестра Табакова на Изгрева, Учителят каза: „Тя пее много хубаво.”

На един брат Учителят каза: „Вие трябваше да дойдете на нейния концерт. Нашите сестри и братя се насърдчиха, като чуха как трябва да се пеят нашите песни и Паневритмията. Тя спазваше ритъма. Тя може да изнесе един концерт в зала „България”.

Другите певци, които бяха на нейния концерт, се насърдчиха, че може да се изнесе нещо хубаво.”

Симеон Арнаудов, като чул да пее, казал: „Така, така трябва да се пее!” „Тя се държи много естествено, имаше и движения, много свободно си държеше ръцете при концерта. Музиката слиза от горе като светлина.”

По-надолу чета:

„Любезна сестра Табакова, изпращам Ви горния малък дар от нашата Витошка екскурзия.

Учителят каза някои хубави думи за Вашия концерт пред всички.

Пожелавам Ви всичко хубаво и светло!

Наскоро бях на Рилските езера, при Седемтях свещени езера, които представляват седмострунната арфа на Рила.

Рилските езера Ви поздравяват и Ви канят да посетите техните слънчеви дворци.

Изгрев, 9.VII.1942 год., С братски поздрав: Боян Боев”

В.К.: Това е почеркът на Боян Боев, който аз също го познавам и декларирам за него.

Л.Т.: Я го закачете, ако обичате.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...