Jump to content

92. Весталките и Паневритмията


Recommended Posts

92. ВЕСТАЛКИТЕ И ПАНЕВРИТМИЯТА

В.К.: Да. Сега тука на страница 24 от Вашите „Разговори с Учителя” има един такъв цитат: „Песента, която няма да се нотира и ще бъде с фаршлаци.”

Какво ще бъде това?

Л.Т.: Тя ще бъде, знаеш какво значи: ха, ха-а, малка нотичка, а а-а - форшлаг126. Не фаршлаци, а форшлаци - украшения.

В.К.: Да, украшения.

Л.Т.: Аз се чудя какво.

В.К.: А коя е тази песен? Имате ли я записана? Вие?

Л.Т.: Нямам я. Той каза, ама не ми я даде.

В.К.: Сега, пак на същата страница 24: „Българската музика е със затворени интервали.”

Какво значи? Как го разбирате: „със затворени интервали”?

Л.Т.: Инатчийска.

В.К.: Инатчийска?

Л.Т.: Да. Българинът като почне, скача, скача на едно място и го обръща на ръченица. Инатчийска - има инат вътре в него.

В.К.: Значи това означава затвореният интервал. Затворен кръг на българската музика.

Сега, Вие тук споменавате на 24-та страница: „Паневритмията да се играе от сестрите, облечени в еднаква дреха като весталки.”

Л.Т.: Аз го пожелах. Ако излязат сестрите в различни цветове, но един модел да бъде. Ръкавите така - дълги и широки, с дълга рокля, да не се виждат много краката.

В.К.: Имате ли модела, кройката на тия рокли?

Л.Т.: Учителят е дал модел.

В.К.: Какъв цвят?

Л.Т.: Не е от коприна или от това, но не е реализирано. Той е дал модел.

В.К.: Тука казвате „като весталки”. Какво разбирате Вие лично под тая дума?

Л.Т.: Ами била съм весталка в храмове.

В.К.: Какво значи „весталка”?

Л.Т.: Весталка е певица Божия, която дава обет пред Бога, че няма да има връзка физическа с мъже.

В.К.: Значи да бъде дева, ще бъде.

Л.Т.: Да бъде чиста и да посвети живота си в служене на Бога. И жрица, и весталка - те дават обет пред Бога.

В.К.: Да. На 26-а страница от Вашите „Разговори с Учителя”: „Веднъж цар Саул посетил училището на прорицателите по музика”. Какво значи „прорицатели”?

Л.Т.: Като ясновидци.

В.К.: А, такива, които пророкуват.

Л.Т.: Които пророкуват.

В.К.: Значи в такъв смисъл е дадена думата „прорицатели”.

__________________________

126) Форщлаг (музика) - малки ноти, които не влизат в такта, изпълняват се за украшение в пиесата

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...