Jump to content

104. Нощуване в село Мърчаево


Recommended Posts

104. НОЩУВАНЕ В СЕЛО МЪРЧАЕВО

Л.Т.: Аз спях у Рилкини. И на двора имаше още две здания освен къщата. Тука една стара къща, а тука една с тухли, недовършена, незамазана. Тука висеше на вратата кофар - заключена, а вътре си евакуирал мебели от София брат Славчо Славянски138.

А ние пристигаме с брат Христов 2 часа посред нощ в Мърчаево, защото имаше полицейски час. Като слязохме в Княжево, почна полицейският час и ние бягаме по-скоро да напуснем Княжево. И минава една каруца със сено, и брат Христов я спря, а вече мръква. „Може ли, каза, да ни качиш на каруцата при сеното, да ни закараш в Селимица и оттам да ударим към Мърчаево пеша?” - „Може.” - „Ще ти платим.”

До Селимица ни закара. Аз легнах върху сеното, брат Христов седна до каруцаря. И гледах небето и звездите, и стигнах. В Селимица той ни спря, получи си парите и си отиде. А оттам насетне тръгнахме пеша. Стана два часа посред нощ.

Стигнахме в къщата на Рилка. Куче имаха сляпо с двете очи, взе да лае. И лаят на кучето събуди цялата къща, запалиха лампа.- „О-о-о-о, откъде идете?” - „От София пристигаме.” - „Тъй, тъй, тъй!,разтича се тя. Влез вътре!” - „А, не!” Щото в селските къщи има много бълхи, аз никога не влизам да спя в такава къща. Викам: „Извади ми дюшек на ливадата, отвън.” Тя ми извади дюшека и го просна на ливадата. Извади булченския си юрган, атлазен.

- Бе недей такъв бе, дай ми нещо просто.

Зави ме с такъв юрган. А брат Христов се пъхна в купата сено на двора. И сутринта петелът се качил върху мене и кукурига. Аз спя. Понеже кокошки има, имаха овце, имаха крави, имаха волове, много стока.

В.К.: Значи петелът върху Вас кукурига!

Л.Т.: Върху юргана. Добре, ама сутрешната влага, има една роса, която е вредна за моя глас. И като влязохме при Учителя, брат Христов каза: „Тя има да пее като си отидем пак. Оттука може да изстине гласът й, не бива да спи на ливадата.”

А има още една къщичка, ама има кофар. Брат Христов опита - с нож не може да се отвори.

Учителят каза: „Ти, рекох, пак опитай, за ключа!”

А Той написа едно писъмце, диктува на брат Боян. (Брат Боян тогава не носеше патерици, без патерици ходеше.) И диктува на Славянски: „Пристигнала е оперната певица Лиляна Табакова. Трябва да спи в стаята, гдето си евакуирал твоята мебел. Няма да ти се повреди нищо, да влезе вътре да спи.” - В този дух.

И брат Боян отиде чак да го занесе, брат Боян.

В.К.: Къде да го занесе? На Славянски?

Л.Т.: Ами той не бил в София, мисля в някакво друго село.

В.К.: Да, той отиде да го занесе.

Л.Т.: А пък турил си най-хубавата мебел в тази стая, да му се пази.

В.К.: А Учителят диктува на брат Боян, така ли?

Л.Т.: Диктува, да занесе туй писъмце. Добре, ама каза: „Ти пак опитай кофара.”

И връщаме се от Учителя, и аз влязох, и Рилка тури мляко да вари, и вика: „Да вечеряте!” И брат Христов вика: „О-о-о, сам се отвори кофарът!” Само като го пипнал.

В.К.: [Смее се]

Л.Т.: А как се мъчел с гвоздей и не ще. С какви ли не гвоздеи се опитваше да отвори.

В.К.: Значи Учителят беше казал: Опитай пак!

Л.Т.: Пак опитай! - тъй каза. И като влязохме, Рилка тъкмо беше надоила от овцете млякото в голямо котле такова, а вътре в стаята, която се отвори, има и електрическа печка. Има две спални легла, има кушетка, има и диван. Най-хубавата си мебел Славянски е турил, с всички завивки. И закачиха електрическата печка, и като взе целия казан, и го тури върху печката, за да прави после с туй мляко, ще прави нещо, не знам какво.

Аз започнах да спя в тази стая. Като в писъмцето пише: само Лилиана ще спи.

Леле то какво се получи! Извървя се орталъкът да идва да спи при мене, от София.

В.К.: Вие колко време стояхте там, в тази стая?

Л.Т.: Ами около един месец, имах ваканция.

В.К.: Да.

Л.Т.: Щото аз сутрин като стана, опитвам си гласа, пея си и т.н. Като почнаха да идват, че кой не е дошъл. А че и братя, Асенчо Арнаудов.

В.К.: И той идва да спи във Вашата стая?

Л.Т.: Вътре.

В.К.: И Вие спите.

Л.Т.: И аз спя, и той спи.

В.К.: Ха, ха.

Л.Т.: Асенчо, че Неделчо Попов. И затова групово влязохме при Учителя. А нея нощ спаха, всичко беше заето. Сийчето Динова легна на кушетката, на дивана легна Асенчо Арнаудов, а на брачните две легла аз тука легнах, тука Елена Каназирева легна до мене. И сутринта тръгваме при Учителя. Те тръгнаха с нас и влязохме при Него групово.

И тогава Неделчо каза пред Учителя... Не, още като влязохме, още сме прави, Учителят каза: „Дошло е време всеки да заеме своето място на земята. Ти седни тука, ти седни тука!” - Посочва кой къде да седне. А на мене, (имаше един стол с бродирана възглавничка и отстрани имаше така): „Ти, каза, пък тука седни!” А другите столове бяха обикновени. И всеки си зае своето място.

__________________________

138) Славчо Славянски, Светослав Георгиев Славянски - псевдоними на Светослав Георгиев Печеников, 1908-1978, книгоиздател

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...