Jump to content

114. Предложение от Операта в Белград.


Recommended Posts

114. ПРЕДЛОЖЕНИЕ ОТ ОПЕРАТА В БЕЛГРАД

В.К.: Тука е споменато името на Драган Кърджиев.

Л.Т.: Да, той главен режисьор в Операта беше. Завършил е в Бейрут. По Бейрутовите тържества го каниха във Вагнеровите тържества.

В.К.: Той постановка ли направи в София?

Л.Т.: Да, като режисьор. Той е жив.

В.К.: Да. На страница 47 от Вашите „Разговори с Учителя” Вие казвате: „Сега в Операта гостува маестрото Говони148 и [Винченцо] Чинкуе от Скала ди Милано. Те са дошли заедно с Неаполитанската Опера „Сан Карло”. Те ме прослушаха в ролята на Джилда в „Риголето” и ми предрекоха голямо бъдеще.”

Л.Т.: Но те не знаят, че аз обичам Учителя, а Учителя Го гонят, че ще ме уволнят. Заради Учителя ме уволниха.

В.К.: Тази Опера беше дошла в България?

Л.Т.: Гостуваше на Софийската Народна опера.

В.К.: Те тогава някакво предложение не са Ви правили?

Л.Т.: Предложение не, но чу ме тогава. Аз не го пиша него, един диригент беше дошъл от югославската Опера, от Белград. Той ми направи предложение да пея Джилда в операта „Риголето” като отида в Белград. Но да се приготвя по оригинала.

След като баща ми отива да вземе чувала, че вътре е нарязан на парчета херцогът от Парапучиле, нали, и ще му плати той да убие херцога, защото херцогът отне девството на дъщеря му, на Джилда. Той я открадна, херцогът.

Нали знаете съдържанието?

В.К.: И той какво предлага?

Л.Т.: Понеже Джилда се преоблече като момче, вместо да нареже на парчета херцога, Парапучиле наряза Джилда на парчета и му я тури в чувал. Риголето плати сумата за убийството и вдигна чувала. И като излезе и тури чувала в лодката, да се отдалечи и отвори чувала, видя, че това не е херцогът. А херцогът в тоз момент започна да пее. Видя, че дъщеря му е нарязана на парчета.

Сега, в югославската опера, ми каза диригентът, че когато той отваря чувала, тя не е още издъхнала. Още е жива, но умира вече. Изпяват един, тя му пее от чувала, и той над чувала пее - това те го правели в Белград. А у нас няма такова нещо. Та да го науча, защото ако ида в Белград, трябва да го пея и това.

Аз се явих при Учителя и го попитах. „Гледай си тука сега работата, няма да отиваш там, стой настрана.” Иначе ме поканиха.

В.К.: Сега, в оригинала има ли го това нещо или нашите са го махнали?

Л.Т.: Отрязали са го.

В.К.: Не им харесва или?

Л.Т.: Е-е, може би, тяхна работа. Аз не знам. Режисьорът така смята. Те пък не искат да бъде другояче.

__________________________

148) Марчело Говони / Marcello del Govoni, 1885-1944, оперен певец, тенор, баритон, режисьор

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...