Jump to content

115. Как баща ми и майка ми възприемаха Учителя


Recommended Posts

115. КАК БАЩА МИ И МАЙКА МИ ВЪЗПРИЕМАХА УЧИТЕЛЯ

В.К.: Сега пък на страница 48 от Вашите „Разговори с Учителя” ние идваме до големия концерт при Учителя на 19 юли 1942 г. в салона на Изгрева. Вие казвате, че тука присъстват баща Ви и майка Ви.

Л.Т.: Присъстваха в салона на този концерт, и сестра ми даже беше.

В.К.: Те познаваха ли Учителя? Срещаха ли се с Учителя?

Л.Т.: Баща ми беше против, а майка ми - не.

Баща ми въобще ме ревнуваше от всички външни такива положения. Затова те застанаха до прозореца и чакаха да слезем заедно.

Добре, ама Учителят ме покани на вечеря. И аз не смеях да го извикам, нали ми е баща и майка, да присъстват, защото се страхувах баща ми да не каже някоя неподходяща дума пред Учителя и да развали цялото впечатление. И им казах: „Учителят ме задържа на вечеря.” И те си отидоха в града. Баща ми беше против, но идваше да слуша и беседи.

В.К.: Той идваше.

Л.Т.: Моят баща идваше да слуша.

В.К.: Кой беше против, за какво беше против? Какво не му харесваше? Хората?

Л.Т.: Абе, въобще никой да не се приближава до мене.

В.К.: А, заради тази ревност.

Л.Т.: Ревност.

В.К.: Защото има някои хора, аз съм забелязал, че има хора, които приемат Учителя, казват: „Дънов - да, но другите - не.”

Моят баща беше такъв: „Дънов - да, но дъновисти - не.”

Л.Т.: Да, да, да.

В.К.: Значи прави разлика между високия идеал и опорочението?

Л.Т.: Е, ама той е прав всъщност, че има голяма разлика.

В.К.: „Дънов - да, но дъновисти - не.”

Л.Т.: И то пак не е правилно.

В.К.: Е, така го възприема, защото той е съвременник. Той е виждал опорочените неща, от дъновистите.

Л.Т.: А майка ми беше крайно, с двата си крака влезе в учението. Много предана, много.

В.К.: Майка Ви.

Л.Т.: Майка ми.

В.К.: Тя от коя година е? Как стана? Преди Вас ли стана или след Вас?

Л.Т.: Заедно с мене. Да. Но той пък я ревнуваше от брат Христов. Баща ми ревнуваше майка ми от брат Христов.

В.К.: Защо?

Л.Т.: Ами где да ги знам.

В.К.: Той мисли, че като иде у Вас този мъж, да посегне на жена му.

Л.Т.: Не знам, човешки работи. Аз така разделям, в човешкия свят има много кал вътре.

В.К.: Има кал, но ставаше въпрос за обяснение, нали? Това също е важно.

Л.Т.: Ние трябва всичко това да го трансформираме и да гледаме като на театър, че не е в действителност. Това са роли, които временно ни са дадени.

В.К.: Майка Ви имаше ли някои опитности, разговори с Учителя?

Л.Т.: Много, много имаше. Не само това. Тя сядаше на стълбата отпред на къщичката ми. Аз имах много хубава градинка. Ако мине някое дете, да откъсне цветенце: „Това са деца на ангелите, да не ги пипате!”, така викаше. Това, цветенцата, са деца на ангелите. И никак не се смущаваше да говори с духовен език, даже и да не я разбират.

Например тя е била в болница и с друга болна в една стая. И другата болна й казала: „Викат ме да отида в Русе. Не знам, да отида ли?” И мама се изправила пред нея и запяла песента от Учителя „Мисли! Право мисли!”

Има една песен „Мисли, право мисли!” И така я изпяла, с движение. И тази болна, като отишла в столовата да се храни с лекарите, казала: „Имам една, на другото легло, ама такава артистка и така ми изпя, че аз веднага взех решение дали да отида или не в Русе.” Във възторг беше от майка ми. Значи тя си служеше и с музиката на Учителя.

В.К.: Тя има ли разговори с Учителя? Записвала ли ги е или...?

Л.Т.: А, не. Не.

В.К.: Имаше ли някои опитности, които да Ви е разказвала?

Л.Т.: Имаше. Например тя видя насън, че ще си загуби едната обувка. И след няколко дена баща ми си замина, а това - едната обувка, значи баща ми. Аз й казах, че ще си замине. И си замина.

В.К.: Друго нещо да си спомняте?

Л.Т.: Много, много.

В.К.: А Вашата сестра?

Л.Т.: Сестра ми сега започва вече много да разбира Учителя. Тогава още, по-малко беше.

В.К.: А брат Ви?

Л.Т.: Брат ми, съдията, по-въздържан беше.

В.К.: Пречеха ли Ви?

Л.Т.: Не ми пречеха, не. Но идваше някой път на беседа. Той имаше две момичета, дъщери, и ги пущаше на двора да играят, и слушаше даже беседите. Но той е много мълчалив - с ченгели трябва да извадиш една дума от него. Много мълчи. И чувствам, че вътрешно не е бил против. Защото като заведох Стефан Деветаков в неговия кабинет... А брат ми беше главен инспектор на всички съдилища в България. Значи имаше голям пост.

В.К.: Това преди войната, през времето на Учителя?

Л.Т.: След това. И Стефан Деветаков щеше да остане без къщичка и без апартамент, защото нямаше документи — влязъл, построил, направил. И аз го заведох при брат ми и брат ми му каза, даде му един адрес, при негов адвокат, да вземе от съседите подписи. И така оформи това и му дадоха и апартамент. Но брат ми много му помогна.

В.К.: Той до коя година работеше, брат Ви?

Л.Т.: До коя година ли? Не мога точно да кажа. Брат ми не е жив, той си замина.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...