Jump to content

124. Проваления опит за преподаване на Паневритмия в училищата


Recommended Posts

124. ПРОВАЛЕНИЯ ОПИТ ЗА ПРЕПОДАВАНЕ НА ПАНЕВРИТМИЯ В

УЧИЛИЩАТА

В.К.: Така, сега по-нататък, на страница 52 от Вашите „Разговори с Учителя”. Учителят Ви казал: След войната те ще те освободят от Операта.

Л.Т.: Да. Е, Той ми предсказа. Аз, когато ме уволниха, скачах на един метър нависоко и се радвах. Но брат Христов никак не се радваше, даже побледня.

В.К.: Когато Ви уволниха?

Л.Т.: Да.

В.К.: Не му беше приятно или как?

Л.Т.: Но той казваше, брат Христов казваше на Учителя: Стига, Учителю, тая Опера, стига!

В.К.: Той не можеше да издържи вече.

Л.Т.: Не можеше.

В.К.: Той непрекъснато се влачеше.

Л.Т.: Ужас! Ужас! Постоянно го гонеха. Щото артистите са свикнали, имаха си традиционни отношения един към други, а аз правех изключение и се дразнеха от това.

В.К.: Да.

Л.Т.: Искаха и аз да бъда като тях.

В.К.: Не си от тяхното поле.

Л.Т.: Да.

В.К.: На страница 53 Вие споменавате, че те са Ви сложили в по-голяма категория, с по-голяма заплата в Операта. Как стана това нещо?

Л.Т.: Как стана? Най-напред Учителят пращаше брат Христов при министъра на просветата Йоцов и Йоцов му показа една тайна, малка врата, да влиза неофициално при него. Не от главната. И каквото казваше Учителят, той - брат Христов, беше мост - занасяше му.

В.К.: А Йоцов какъв беше?

Л.Т.: Министър на просветата. Сега, Йоцов същевременно от главния вход приемаше и владиката, и свещениците, които бяха против Учителя. Мен ми каза брат Христов, те му подаряваха цели Библии. По столовете му слагаха, щото е министър, нали.

И Учителят му каза: Иди и кажи на Йоцов да издаде заповед да се играе Паневритмията в училищата.

В.К.: Учителят казва на брат Христо?

Л.Т.: Да. Отива брат Христов и казва: Учителят ми каза да издадете заповед да се играе Паневритмията в училищата. Йоцов се замисля и казва: Ще издам заповед на детските градини, на мънинките дечица. Нека почнем от тях, а че после ще видим.

Тогава Милка Переклиева е имала такива малки деца и ги ръководела. Тя беше много способна. Даже имаше и книжки.

В.К.: Да, за детските градини.

Л.Т.: Много, много даровита.

В.К.: Да.

Л.Т.: И една нощ тя не спала, защото получила заповед утре в еди-колко си часа да се яви при началника в Министерството на просветата. И тя помислила, че й изстива мястото, че ще я уволнят. Отива и те й казват: Има нареждане от министъра да учиш децата на нещо, чакай, как се казва - на Паневритмия. И тя почнала. Ама отивал винаги министерски пратеник да следи там, в детската градина. Ама и брат Христов отивал. Аз бях много заета с репетициите.

Идва брат Христов и казва: Ах, какво се получи, сестра Лилиана! В туй време Веса Несторова влиза при Учителя и казва: Учителю, да ида ли да помагам на Переклиева? Той казал: Иди! И тя отива. И пред министерския пратеник казала: Туй движение не е тъй! Онази казала: Няма да ми се месиш! И почнали да спорят и да се дърпат за косите.

В.К.: Ама са се скарали и са се сбили!

Л.Т.: Двете.

В.К.: За косите?

Л.Т.: Е, сега брат Христов каза, стигнало до косите.

В.К.: Да.

Л.Т.: Сега, то не е било изведнъж, постепенно е станало.

В.К.: Да.

Л.Т.: И докладват на министъра и неговия човек, че има спор.

Йоцов казал: Кръстю, до тука, спирам! Искай друго нещо от мене.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...