Jump to content

125. Отново за повишението в Операта


Recommended Posts

125. ОТНОВО ЗА ПОВИШЕНИЕТО В ОПЕРАТА

Л.Т.: Отива брат Христов при Учителя и казал: Учителю, нашата сестра Лилиана, дават й централни роли, а не я вдигат в друга категория, държат я все в една. Да кажа ли на Йоцов? - Кажи! - И той казал.

Йоцов казал: Сега няма да се допирам до никого, аз лично ще проследя.

И когато репетирахме опера „Фиделио”, бяхме слезли репетициите на голямата сцена, дето е желязната завеса дръпната. Вече салонът е открит пред нас. В тази, диригентската ложа, седеше един човек в сив костюм с черни, големи очила, само, тука, брадата му се вижда. Все там седи и гледа нашите репетиции.

Аз попитах една: Кой е този бе, все там седи?

- И ний се питаме, казва, не го знайме кой е. Нито е критик, нито е диригент, все там седи.

А той бил Йоцов. Двадесет дена е идвал всеки ден и най-после казал на брат Христов: Аз, рекъл, проверих, вярно е за Лиляна Табакова. Но последното представление, на което ме чул, е било „Марта” - заедно с целия Министерски съвет: Филов, Бояджиев, Йоцов, гдето ги разстреляха (120 души са разстреляни, и принц Кирил). Те, в операта „Марта”, аз усетих, че препълниха министерската ложа, която е горе, а тука е царската.

В.К.: Вдясно.

Л.Т.: Тука е директорът долу и тука, и тука - диригенти. Аз усетих, когато влизаха. Бяха закъснели. Аз вече пеех в първо действие, второ действие, а те първо хич ги нямаше, празна беше ложата. И понеже, като отварят вратата, много духа, а аз съм много разголена, като пея и духа отгоре ми, а съм най-отпред, като пея. И мъничко погледнах, и виждам, че един по един влизат, бавят се, не е така изведнъж.

Последната „Марта”, която той чул, беше блестяща. Защото сутринта самият Филов се обадил по телефона на Петко Стайнов (беше директор тогава): Абе къде го криете тоя бисер, бе? Бе давайте по-често да излиза! - изказали възторга си от „Марта”.

И Йоцов казал: Аз сега ще постъпя, аз ще им натрия носовете!

И изведнъж ме качва няколко категории. И когато ме викаха на касата, да си получа заплатата, ми натрупаха много пари.

- А-а-а, викам, как ще ги взема, какво ще ги правя!

Отиваме при Учителя и казвам: Аз загубих мира си! Чудя се какво да ги правя тези пари! Да помагам ли на нуждаещите се?

А Той ми каза: Ти няма да помагаш материално, само духовно.

И тогава за много неща ги пласирах тези пари, купих това-онова. И някои артисти почнаха сърдито да ме поздравяват.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...