Jump to content

135. Осоляване


Recommended Posts

135. ОСОЛЯВАНЕ

В.К.: Тука, на 56 страница от „Разговорите с Учителя”, пак говорите за този режисьор Драган Кърджиев.

Л.Т.: Драган Кърджиев.

В.К.: Вие тука споменавате нещо за него. Искам да ми разкажете тази история, ко[га]то Учителят Ви е дал една страница от беседа, да му я сложите на лицето, когато Ви дошъл на гости.

Л.Т.: Вижте, аз Го попитах, той иска... Сега Художествената управа се събират на съвети ми дават да уча ролята на Виолета в опера „Травиата”. Той ще ме режисира. И ми каза: „Искам да дойда в дома Ви, да Ви покажа подробности за играта, за мизансцена. - И точка.

Аз отидох при Учителя и Му казах, че Драган Кърджиев иска да дойде в моята стая, да ми покаже ролята на „Травиата”, а това не е правилно. Той трябва да ми покаже само в Операта, но не в моя дом.

Учителят си затвори очите, помълча малко и каза: Приеми го! Но аз ще ти дам едно томче - и клекна, и извади от едно долапче, и отвори на тая страница. - Ще я отвориш върху масичка.

В.К.: И Той ти показа страницата?

Л.Т.: Да, страницата. „И когато се приближи до тебе, ще му я туриш върху лицето.” И той прочете какво пише на страницата.

В.К.: Учителят?

Л.Т.: Не.

В.К.: Кърджиев?

Л.Т.: Кърджиев.

В.К.: Ама Вие го бяхте поканили вече у дома и той се приближил до Вас, и Вие сте му я турили пред лицето да я прочете.

Л.Т.: Точно така. И побесня. Тръшна вратата и си излезе.

В.К.: Какво пишеше на страницата?

Л.Т.: Пишеше: „Ако посегнеш на сестра си, ще получиш язва, от която ще умреш.”

И оттогава почнаха моите изпитания с него. Защото ми стана открит неприятел.

В.К.: Да. И Той, тука казва Учителят: Никога не примирявай неприятели!157

Л.Т.: Защото ти ще платиш и за тях, така каза. Ти ще платиш, ако ги примиряваш.

Аз много се пазя от това.

В.К.: Да. Сега понеже Вие споменахте, че при два случая Учителят ти е казал: Ние ще го насолим.

Значи това е вторият случай, а предишният беше с Асен Найденов, така ли?158.

Л.Т.: Да, а после вторият път бе с Кърджиев. Защото бяхме на една генерална репетиция с публика, аз отивам вече да пея ролята си. Той ме спря и много силно ме нападна, защото не съм турила повече руж на лицето и повече от това: Пазиш си кожата!

Учителят каза: Преди да излезе да твори артистът на сцената, не трябва да бъде разплакан.

А аз заплаках. И така излязох да пея. „Ние ще го насолим!” - И го насоли.

В.К.: И после как се разви кариерата на този Драган Кърджиев?

Л.Т.: Той сега не е на земята.

В.К.: Да.

Л.Т.: Много способен режисьор. Той е бил канен в Бейрутовите тържества, във Вагнеровите тържества. В Бейрут - да режисира.

В.К.: Да режисира.

Л.Т.: Там е завършил той. Голям режисьор беше. Но Учителят беше друго нещо.

В.К.: Фактически, в предишния оня случай с режисьора Асен Найденов, нали, когато Учителят казва: „Ще го насолим!”, тогава беше въпрос, че е станал някакъв процес. Илка Попова ли го е дала под съд, че той искал пари за ролята.

Л.Т.: Не искам да говоря за него. Той е жив още, няма защо да туряме сега кал отгоре му.

В.К.: Ясно, да.

___________________________

157) Виж точка 28 от „Срещи и разговори с Учителя”

158) Виж точка 15 и точка 28 от „Срещи и разговори с Учителя”

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...