Jump to content

142. Цигулката от заложната къща


Recommended Posts

142. ЦИГУЛКАТА ОТ ЗАЛОЖНАТА КЪЩА

В.К.: Сега, на страница 69 от „Разговорите с Учителя” Вие споменавате, че в гласа на славея има много трели. Какво значи „трели”?

Л.Т.: Тър-р-р-р-р-р-р.

В.К.: Това ли е трели?

Л.Т.: Тър-р-р-р-р.

В.К.: Ясно.

Л.Т.: Славеите и канарчетата правят чудесни трели.

В.К.: Това се казват „трели”, на музикален език.

Сега, на страница 70 от „Разговорите с Учителя” Вие казвате: „Пред концерта брат Дряновски правеше снимки.” Той ли направи тия всички снимки?

Л.Т.: Борис Дряновски164, наш брат, той направи тия снимки. А Учителят му каза да спре. Влезе вътре и си тури шапката, и позираше.

В.К.: Сега, тези негативи при вас ли са или само снимките са при Вас? Имате ли негативи?

Л.Т.: А-а, нямам негативи!

В.К.: Само снимките?

Л.Т.: Само снимките.

В.К.: Ами този брат Дряновски - нещо да си спомняте за него?

Л.Т.: Той си замина, не е на земята.

В.К.: Кой му прибра негативите? Не знаете.

Л.Т.: Нищо не зная.

В.К.: Значи единствено остава тези снимки да се преснемат.

Л.Т.: Само снимки имам.

В.К.: Тука става въпрос за цигулката на Учителя: „Учителят извади най-хубавата Си цигулка, купена от една заложна къща.”

Л.Т.: Да.

В.К.: „Изпратил брат Христов и брат Порфирий да я купят.” Кой е брат Порфирий?

Л.Т.: Сега, брат Христов и Порфирий Митков (не знам, мисля че от Петрич е роден) вървели по улица „Пиротска” и влезли в заложната къща, и откриват една цигулка, заложена от руски княз.

В.К.: От тези, които са емигранти?

Л.Т.: Не зная точно. Руски княз.

В.К.: Да.

Л.Т.: Ама знаменита цигулка. И отиват, и казват на Учителя. Учителят брои сумата и Му я донасят. Тая съща цигулка братя Янкови, ще видите по-нататък, родителите дойдоха и ми казаха тъй: „Сестра Лилиана, ние забелязваме, че Учителят има особено отношение към вас, Той няма да Ви откаже цигулката. Поискайте я за Любомир, три месеца да свири на нея, за да влезе двойникът му в нея. Защото ще има с Държавната филхармония концерт в зала „България” след три месеца, ще свири Брамс - концерт, наизуст. Неговата цигулка, която има, е многокамерна, не е за голяма зала. А тя е подарък от неговия професор Щюб...”

В.К.: Щюб, да.

Л.Т.: ,,...А откакто опита той цигулката на Учителя, не може да спи от мерак. Иска на нея цигулка да изнесе своя концерт в зала „България”.Аз станах причина да я поискам от Учителя. Ще видите, то е описано.

В.К.: Да. Значи брат Христов и Порфирий отиват и купуват тази цигулка.

Л.Т.: Купуват я.

В.К.: Какъв модел беше тази цигулка: Амати, Страдивариус ли беше, Гварниери [Гуарнери] ли беше тази?

Л.Т.: От рода на Страдивариус.

В.К.: Да. Вие нея не сте я виждали, тази цигулка?

Л.Т.: Ами, Той ми я тури в ръцете.

В.К.: Нещо интересно в нея?

Л.Т.: От близо не съм я виждала.

В.К.: Не.

Л.Т.: Той ми я тури с кутията.

В.К.: Тука Вие казвате, че сте направили снимки на концерта на 25 февруари 1943 г.

Л.Т.: Имам, да.

В.К.: После, като дойде време, ще ги покажете.

Л.Т.: То пише отдолу: 25.II.1943 год.

_________________________

164) Борис Йорданов Дряновски, 1895-1962, фотограф на Изгрева

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...