Jump to content

143. Силата на песента „Мирът иде!” (Мирът иде вече ...)


Recommended Posts

143. СИЛАТА НА ПЕСЕНТА „МИРЪТ ИДЕ!”

(Мирът иде вече ...)

В.К.: Така. На страница 71 от „Разговорите с Учителя” Учителят изсвирва „Мирът иде!”. Коя е тази мелодия? От онази мелодия, старата, ли: „Мирът иде вече...”? Тази ли мелодия или мелодията, на която думите е написала Стоянка Илиева?

Л.Т.: [Пее]

„Мирът иде!”

Мирът - не на Стоянка, а другата, старата, тя ще докара мирът, ако се изпълни с хор, оркестър и солисти, както съм го написала аз.

В.К.: Защото аз имам една опитност на Борис Николов, на старите приятели. Когато е била Европейската война през 1918 г., отиват възрастни сестри и плачат пред Учителя, че мирът го няма още, че става положението неудържимо и Той казва, когато положението става неудържимо, тогава краят е близо! И накрая Той взима цигулката и почва да свири „Мирът иде!”. И кара да се научат и другите приятели, да я научат.

Л.Т.: Е, тя е, тази песен.

В.К.: И на следващия ден спира войната. Тая песен ли е?

Л.Т.: Тая песен.

В.К.: И аз винаги се колебаех коя е тая песен - дали е тая, която Стоянка Илиева написва думите.

Л.Т.: Не, тази. Аз съм я направила за хор, оркестър и солисти.

В.К.: А Вие я имате, нали?

Л.Т.: Имам я. А снощи даже, като дойде Благи Жеков, каза: Аз идвам да ти кажа апартаментът да бъде на твое име. Аз ще работя в тази посока. Ще отида сега, имам мои познати, които направиха своя апартамент да бъде и вече е. Трябва да се направи една молба и се представят. Казах. И ще напиша молбата, след няколко дена ще дойдат, да се подаде.

Аз му показах, отворих и му показах и „Мирът иде!” как съм направила, и Паневритмията с хор, оркестър и солисти. Той се главозамая, като видя колко много ноти съм написала.

В.К.: Когато става въпрос за издаване, понеже аз не съм музикант, нали, аз ще избера музиканта.

Аз мога да работя с Благи, аз мога да работя и с Петър Ганев, аз съм с тях в добри отношения. Защо? Защото аз съм свършил работата на техните бащи, разбирате ли?

Аз съм в добри отношения и с Ина Дойнова, защото съм свършил работата на баща й Николай Дойнов.

Аз съм в добри отношения и с Йоанна Стратева.

Аз съм в добри отношения с всички, защото аз съм свършил работата на техните бащи, а те не свършиха нищо, разбирате ли? И материалите на техните бащи са при мен, защото с тях съм работил, аз съм свършил, аз съм в добри отношения. И когато става въпрос за издаване, аз, понеже не съм музикант, аз ще се консултирам с тях как да стане, както и с Вас.

Така че аз с тези хора мога да работя. Но аз ще избера човека, който ще бъде. Може да бъде и Милка Кралева.

Л.Т.: Може да бъде?

В.К.: Може да бъде Милка Кралева. Аз не знам кой, затуй ми трябва консултант. Аз не знам, аз ще избера отвътре, за да мога да работя с него. Но винаги ще Ви питам какво, що и как, нали, понеже не съм музикант и т.н. Така че с това поколение аз мога да работя.

Л.Т.: Вижте сега, Учителят специално говори за младежите: „Аз ще ги покровителствувам. Те сега имат грешки, като млади хора, полусветски, но аз не съм против тях. Нека си работят, както си работят.”

Но Молитвеният дом на Учителя не може да бъде заменен с едно квартално клубче.

В.К.: Аз съм също срещу това. Не е редно. Но те не познават историята на Братството.

Л.Т.: Ние трябва да имаме салон, мебелиран, както беше във времето на Учителя. Същите картини, същата катедра, същите стълбички, по които се качваше Учителят и да ги осветим с нашите молитви, защото черквата не е над Учителя!

Учителят е над черквата! Поповете спят при попадиите си, ядат месо и пият алкохол, а Учителят е чист и свят.

В една неделна беседа Учителят каза:

„Вие знаете ли, че аз не съм вкусил от плода на Ева!

Аз не признавам Ева за моя майка!”

А ние се съгласяме в разни клубчета да изнасяме Словото на Учителя165.

Ние трябва в нашия храм да изнесем. Храм ни трябва, Молитвен дом, а не такива клубчета.

После пък правят в този клуб избори вътре. Аз в такъв салон няма да дам моето изкуство, няма да вляза там. Не може. Те като се съгласят, да си отговарят - аз не съм съгласна! Аз не влизам в квартален клуб.

В.К.: Сега един такъв концерт може да се изнесе в концертна зала?

Л.Т.: Разбира се.

В.К.: В концертна зала може.

Л.Т.: Той ще се освети от нашето изпълнение.

В.К.: Да, така. Значи за „Мирът иде!” се разбрахме, че това е оригиналът от 1918 година.

___________________________

165) Забележка на съставителя В. Кръстев: След 1990 г. последователите на Учителя използват за своите срещи квартален клуб, партиен клуб, в квартал Изгрева, който се помещава в сградата на трафопост

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...