Jump to content

153. Тефтерчетата на Савка


Recommended Posts

153. ТЕФТЕРЧЕТАТА НА САВКА

В.К.: И останаха в този плик тези неща на Савка. Това са тефтерчета и други неща. Вие казахте, че имате тетрадки от нея. Оттогава ли имате или от по-късно? Казахте, че имате тетрадки на Савка.

Л.Т.: Този пакет, дето даде, той остана при мене. Вътре се намират едни малки тефтерчета, с които тя е влизала всяка сутрин при Учителя и Той сам написвал по едно изречение и се подписвал с псевдонимите си - за него ден. Утре - друг, вдругиден - друго изречение. Имам много тефтерчета вътре.

Аз взех, че ги преписах и в тетрадка, по-нашироко. Вътре има стотици подписи на Учителя с псевдонимите.

А Учителят ми каза: „Ти сама ще композираш” и ми даде друго едно, ще Ви го покажа. Ми го подари - всички протестантски, католически песни от най-големи автори със световна известност, написани, ми ги подари, да ми служат при композирането и се подписа: П. К. Дънов на тази книжка, аз я имам. И ми я поднесе подарък, и ми каза, че ще композирам. Сега, с тия тефтерчета още работя и върху тях.

Те вътре има много преживявания на сестра Савка с Учителя. Но тя пише, че се получи едно разкъсване между тях. Защото датата е писана и казва:

„Днес Учителят беше много строг към мене и ми каза: „Ще бъдеш наказана, защото с цялото Братство се качи горе на Бивака на Витоша” - на мен не ми позволи.

И ми каза: „Понеже ти отказваш да се сдобриш с тия сестри, ще напишеш тая дума сто пъти като наказание.”

Аз - каза - плача и пиша, пиша, пиша.“

Това е в нейния дневник. Има и друго:

„Учителят дойде при мене и каза: „Дай ми портретите, които съм ти дал!”

Той ми даде три портрета. Единият беше от Русе... -донякъде бил заснет до половина ръст; а другият - цял ръст, описва.

И ги взе от мене, и ги накъса. Защо? Не знам.”

Има го това в този пакет.

В.К.: На Гали - за Галилей Величков, има ли нещо?

Л.Т.: Има нещо.

В.К.: На немски има ли нещо? На немски и на стенография?

Л.Т.: Няма.

В.К.: Защото тя пише на немски и на стенограма.

Л.Т.: Няма.

В.К.: Да.

Л.Т.: Всичкият тоз материал го държа отделно. Той е цяло Битие вътре.

Пише тя по-нататък:

„Снощи вечеряхме заедно с Учителя в Неговата стая горе: аз, мама и Учителят. И когато стана полунощ, и си тръгнахме, Учителят се обърна към мене и ми каза:

„Помоли се утре твоят Учител да говори една хубава беседа.” Значи Учителят има доверие в моята молитва.”

Имам ги тия работи.

В.К.: Те са много ценен материал. Много ценен материал. Вие извадили ли сте ги на пишуща машина? Или не сте ги извадили?

Л.Т.: Не. Имам ги в ръкопис.

В.К.: Хубаво. Много голяма работа. Нещо друго да си спомняш от Савка - нейни опитности, да Ви е разказвала нещо?

Л.Т.: Много работи има, много.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...