Jump to content

157. Връщането на цигулката на руския княз


Recommended Posts

157. ВРЪЩАНЕТО НА ЦИГУЛКАТА НА РУСКИЯ КНЯЗ

В.К.: Сега на 95 страница от „Разговорите с Учителя” Вие говорите за тая цигулка на руския княз. Каква марка беше тази цигулка? Амати, Страдивариус ли беше тази цигулка, спомняте ли си Вие?

Л.Т.: От рода на Страдивариус, но дали Амати, дали Гварниери или Страдивариус, не мога да кажа.

В.К.: Какво стана с тази цигулка след заминаването на Учителя? Знаете ли нещо? Къде се загубиха следите?

Л.Т.: Сега, аз имам документ. Моят брат, понеже беше съдия и беше главен инспектор на всички съдилища в България, и беше комунист по убеждение, Той ми каза: „Никакво бавене! Ще отидеш при този брат Пеню Ганев, да ти даде черно на бяло и да се подпише, че сте върнали цигулката на Учителя.” Защото и той взе участие.

Учителят го прати да иска цигулката от мене. Не я иска от братя Янкови, а от мене я иска, защото аз я поисках от Него.

В.К.: Сега, какво става накрая? Вие им дадохте цигулка, а те после не искат да я връщат. Вие не сте го описвали.

Л.Т.: Описано е.

В.К.: Обаче после, обратно? Те не са я върнали.

Л.Т.: Ама по-нататък ще срещнете, че брат Пеню Ганев171 ме намери чак във Вършец, пратен от Учителя с писмо, което Той е диктувал на Боян Боев - дълго писмо до мене и иска цигулката.

В.К.: И Вие какво направихте?

Л.Т.: Ами аз го пратих да отиде в София, дадох адреса на братя Янкови. И последната бомбардировка, на 30 март 1944 г., той е бил в София в техния дом и се скрили в мазето, понеже имало тревога. И на другия ден Венцислав го придружил чак в Мърчаево, да присъства, че връща цигулката. А това Пеню Ганев ми записа, че цигулката е върната и я подписа. Тъй че аз имам документ, че съм я върнала и от мене не могат да искат нищо.

В.К.: Ясно, да. А какво стана с тази цигулка след туй?

Л.Т.: Нищо не знам. Научих се, че чак била в Америка!

В.К.: Да, ясно. Така. Добре.

_____________________________

171) Пеню Ганев, Пеню Ганев Бобев, 1897-1993

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...