Jump to content

158. Флейтистът Янко Янков


Recommended Posts

158. ФЛЕЙТИСТЪТ ЯНКО ЯНКОВ

В.К.: Сега, на 96 страница от „Разговорите с Учителя” Вие изнасяте концерт с братя Янкови, баща им и Вие. Бащата свири с флейта.

Л.Т.: Той е първи флейтист в Операта. И когато чужди диригенти идваха, казваха пред целия оркестър:“ Ний в Европа нямаме такъв флейтист! Много добър. Флейтата му пее просто.”

В.К.: Така.

Л.Т.: Друго. Понеже като пристигне някоя колоратурка, както Тоти Дал Монте172, както Ерна Сак173 - германска певица, колоратурка, той отива предния ден в хотела, да направи репетиция с гласа за концерта.

Само на такива певици ходи на краката им. И на мене. Когато аз имам вечерта да пея, той към 11 часа на обед пристига с флейтата и той казва: „За никоя друга не го правя, само за тебе, сестра Лилиана, и ако дойде някоя световна знаменитост го правя в деня, понеже вечерта ще пее - последна репетиция да направим.”

В.К.: С флейта?

Л.Т.: С флейта, защото флейтата е долу в оркестъра, а аз съм горе, не сме едно до друго. И точно да уточним, да не шляпаме едно след друго.

В.К.: Защо с флейтата, а не с нещо друго, с някой друг инструмент?

Л.Т.: Ами флейтата най-много имитира колоратурния глас. Даже стига се до това, че не знаеш сега флейтата ли беше или гласът беше. Когато искаме да имитираме славея, аз изпявам вариация и той изпява с флейтата, и слушателят не може да разбере гласът ли беше, флейтата ли беше. Толкова вече еднакво става.

В.К.: Значи той беше добър музикант, Янков.

Л.Т.: От най-високо качество. Във възторг беше, като изнасяхме концерт.

В.К.: Да. После той е бил хубав състав: братя Янкови, Вие и той на този концерт, който сте изнесли. Така.

______________________

172) Тоти Дал Монте / Toti Dal Monte - псевдоним нa Antonietta Meneghelli, 1893-1975, оперна певица, сопран

173) Ерна Сак, Ерна Доротея Луис Сак / Erna Dorothea Luise Sack, 1898-1972, оперна певица, колоратурен сопран

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...